Štítky

, , ,

Náš polistopadový režim zrušil armádu a nahradil ji malým spolkem žoldáků (slovo armáda silně zavání velikášstvím), používaným převážně jako pomocné jednotky v amerických imperiálních válkách. Význam této organizace pro skutečnou obranu České republiky konverguje k nule, nakonec se tím už ani nikdo moc netají.

 

Při změně systému byl žoldák, politicky korektně nazývaný profesionální voják, vylíčen jako ideál ctnosti, jediné správné řešení a záruka bezpečnosti státu. Jenže mentalita žoldáka se nezměnila ani v moderní době. Pouze mimořádné finanční ohodnocení a jistým způsobem poškozená osobnost může vést člověka k tomu, aby jel dobrovolně do cizí země, vedl válku proti tamnímu obyvatelstvu, převážně civilistům a to vše navíc ve jménu cizího impéria a jeho zájmů. Neexistuje naprosto žádná vyšší idea, naprosto žádná duchovní motivace těchto lidí se takových válek účastnit, kromě těch nejnižších.

 

Bojovník

 

Armádní představitelé jsou předpisově zděšení ze dvou nenápadných symbolů (1, 2) na přilbách českých žoldáků a média planou svatým hněvem. Ve světle toho, o co v Afganistanu těm lidem jde, tj. o život, se jedná o problém hloupý a marginální, až je to komické. Naši žoldáci sem přijeli zabíjet a případně se nechat zabít a piktogramy na přilbě jsou na úrovni školních chlapeckých záchodků, počmáraných symboly dámského přirození. Dovedu si představit náladu jejich spolubojovníků a přímých velitelů, když jsou konfrontování s takovýmto honem na čarodějnice. Jim jde o život a kdosi je zpoza větru je buzeruje za obrázky, to naštve.

 

Armáda by si měla uvědomit, koho a za jakým účelem najímá. Demokratické, národní ani ideály politické korektnosti nejsou tím, co vede lidi do armády. Nevěří jim, v dnešním marasmu, povětšinou ani běžní občané, natož drsní žoldáci. Na špinavou práci anděly prostě nezískáte, je třeba se s tím smířit a mírnit vlastní pokrytectví.