O stávce si můžete myslet cokoli, ale na čí straně která nestranná média jsou, jde zjistit celkem snadno.

 

iDnes

 

Našel jsem 7 článků, 4 více méně neutrální, tři evidentně proti stávkujícím. Celkový dojem – docela propracovaná jednotná propaganda. Nenašel jsem zde článek, který by se dal označit jako čistě zpravodajský, vždy se čtenář dozvěděl ještě nějaký ten názor navíc.

 

Ihned

 

Postoj Ihned je naprosto unikátní. Totální omerta, asi se v Ostravě nic neděje – nepodařilo se mi najít žádný článek. Doufám, že chyba je u mne, protože ty články neumím najít.

 

Ceskenoviny.cz

 

Nalezeny 3 články, na české poměry relativně neutrální. Ale i zde zachytíme emotivně podbarvené historky, stavící celou informaci do správného světla:

 

„Stávkují v době, kdy se všem ubírá, ale kromě toho tady ještě chodí po přechodu, aby zdržovali všechny, kteří kvůli nim musí jezdit autem. Zrovna nám došel e-mail, že nám snižují stipendium, oni mají dostat přidáno a chtějí ještě víc,“ řekl ČTK okolojdoucí mladík, poté co ho dva účastníci protestu hrubým způsobem od stávkujících odehnali.

 

Kladem je naopak uvedení webovské adresy serveru stávkujících, i když je velmi slabý. Pokud chtějí odboráři uspět, měli by se lépe propagovat a hlavně se seznámit s moderními komunikačními prostředky.

 

Novinky.cz

 

Takto nějak si představuju bulvár a tendenční k tomu. V jednom článku byl zaznamenán i trestný čin – najíždění stávkokaze do demonstrantů, kupodivu s laskavým pochopením. Také zde naleznete některá prohlášení stávkujících, která asi mají sloužit k jejich poškození. Nedivil bych se však, kdyby byl účinek opačný. Na druhou stranu na Novinkách najdeme i výklad toho, jak ohrozí stávka maturity i jednu zjevnou lež. Ne, stávkující nechtějí navýšení o 8% nýbrž minimálně o 5%. Hodnoceno 7 článků minimálně 3 evidentně namířeny proti stávkujím. Zbytek těžko hodnotitelný bulvár, z něhož jdou výjimečně odstředit zajímavé postřehy.

 

Aktuálně

 

V 8 článcích je překvapivě hodně informací a nenašel jsem ani tendenční ani subjektivní vsuvky ani evidentní lži. Z mého pohledu asi nejvěcnější zpravodajství. Navíc se zde dočtete o nedávné aféře přestupu vrchní odborářky do funkce personální ředitelky. Byla by to jen prostá zrada odborářů, kdyby vše nebylo spojeno s privatizací části dopravního podniku. Celá kauza je asi ještě zajímavější, než samotná stávka.

 

Je vidět, že mainstreamové servery mají až na výjimky s pokrytím této události značné potíže. Jen těžko se brání ideově zabarvenému komentáři, protkávající většinu informací. Alarmující je, že se jedná o jednu a tutéž ideologii prosazovanou stejně hloupě, jako Haló noviny prosazují tu opačnou. Pokud si dokážete zodpovědět otázku proč a nevyjde vám konspirační hypotéza, ozvěte se.