Štítky

, ,

Staré dobré pravidlo říká, že potřebujete-li předhodit davu viníka, najděte toho nejslabšího, co se nemůže bránit. A tak za ostravský ekologický průšvih mohou domkaři, pálící PET lahve a staré škodovky důchodců, nesplňující žádné EURO normy.

Podle ministerstva životního prostředí se vytápění domácnosti podílí 38% na znečištění prachovými částicemi a 66% na znečištění polyaromáty. Bohužel pro běžného občana je nemožné ověřit si pravdivost tohoto tvrzení, pro mne však existují minimálně indicie, že tomu tak není.

Je zajímavé, že plocha rizikových oblastí koreluje s průmyslem, nikoli s hustotou osídlení. Ostravsko, kde znečištění řádově větší, než ve zbytku republiky má velký podíl centrálního vytápění, města typu Havířov, Karviná jsou jen sídliště bez lokálních topenišť a přesto se tu nedá dýchat. A čím proboha topí ve zbytku republiky, když mají řádově čistější ovzduší?

I na tomto snímku je vidět hlavně velké znečišťovatele, vlastní město má vesměs centrální vytápění.

Těmto pochybným předpokladům odpovídá i právě zamítnutý návrh  MS kraje. Soustřeďuje na represi proti domkařům, dokonce i za cenu porušení domovní svobody, a velké podniky nechává mimo tlak.

Někteří odborníci ale tvrdí, že i kdyby se zde zastavilo veškeré znečišťování, tak by regionu moc nepomohlo. Na polské straně je průmysl dvakrát tak velký a jeho emisní limity jsou podstatně „měkčí“, než ty české. Poláci si umí v EU prosadit daleko více věcí, než my.

Politici se bojí celý problém opravdu řešit a tak předhazují lidem viníky, kteří se jen těžko mohou bránit, nebo zavádí směšná opatření. Např. na dálnici od Bohumína je omezená rychlost z titulu „ochrany ovzduší“, přitom v těch místech je smradlavá chemička. Snad chybí jen „ekologická“ zóna, kde vlastníci starých aut chodí pěšky, čímž zachrání modrou planetu.

Velmi by mne zajímala pravda, ale obávám se, že korektní analýza stavu ovzduší je stejně nedostupná, jako za minulého režimu.

Pozn.: Aby bylo jasno, topím plynem již více než 15 let a místní smraďoši mi také vadí. Ale jejich komín není ten nejzásadnější problém.