Štítky

S překvapením jsem zjistil, že Stan, provozovatel spřáteleného serveru Outsider Media zablokoval diskuse. Ne, že bych byl nějakým zapáleným diskutérem, počet mých komentářů zde je v kusech za měsíc. Jsem ale přesvědčen, že je to vážná chyba. Dokonce bych řekl, že se jedná o formu nemoci šílených bloggerů, podivné choroby, při níž autor cíleně a promyšleně likviduje vlastní dílo.

S bojem na diskuzích mám rozsáhlé zkušenosti, vždyť nakonec takové boje byly příčinou rozpadu diskusního serveru sprcha.com a já sám jsem dlouhou dobu bojoval proti trollům na Nautilu I. Pokusím se shrnout své zkušenosti.

Proč udržet diskuse za každou cenu

Diskuse je zásadním plusem nejen menších webů. Je přínosem jak pro autora (zpětná vazba), tak pro čtenáře. Není nic horšího, než simplexní komunikace, kde se autor stává kazatelem a velmi se tak blíží propagandistickým médiím. Často je diskuse cennější a zábavnější, než samotný článek.

Jedině okolo webů s diskusí mohou vznikat komunity (ve smyslu skupiny známých lidí, nikoli sekty). Na tomto triviálním poznání jsou nakonec založeny všechny dnes tak prosperující sociální sítě. Diskuse totiž nespojuje jen autora s čtenářem, ale i čtenáře mezi sebou. Reakcí na zrušení diskuse v Britských listech byl vznik serveru sprcha.com. Lidé z tehdejší komunity prostě odešli jako celek právě kvůli těmto společenským vazbám. Dovolím si tvrdit, že stagnace a neustálé finanční problémy kdysi tak nadějného média mají příčinu právě zde. Před uzavřením diskusí byly BL převratným a dynamickým médiem, dnes jsou v izolaci jak personální, tak ideové. Kolektiv autorů tvoří uzavřenou a skoro jednobarevnou sektu, opakující dokola totéž.

Opačným a úspěšným příkladem je (i když momentálně také v ohrožení) je server zvedavec.org, jehož majitel je schopen po léta vybírat od komunity příznivců měsíčně příspěvek v řádu desetitisíců. Připomeneme-li navíc permanentní negativní kampaň a stigmatizování příznivců Zvědavce, je to pozoruhodný úspěch. Pokud by provozovatel diskusi ukončil, komunita by se rychle rozpadla.

Jak eliminovat trolly

První pravidlo praví, že trollové se dříve nebo později objeví. Druhé pravidlo říká, že čím je server známější,  je trollí aktivita vyšší. Je to skoro měřítko úspěchu. Třetí pravidlo říká, že provozovatel bude donucen dříve nebo později diskusi alespoň částečně moderovat. Kdo s tímto nedokáže smířit, raději ať žádný web nespouští.

Nejjednodušší moderování je hrubou silou, tj. smazáním. Takto funguje většina, ale přitom mají dnešní hyperaktivní trollové obvykle navrch. Za dob Nautila I se mi velmi osvědčila kombinace zakázaných slov a blokace IP adres. N1 byl pod každodenní palbou všelijakých Maxů a chodců v písku, o čemž svědčí sem přenesené diskuse ke starým článkům. Kreativní práce s oběma metodami, tj. uvolňování neoprávněně zablokovaných komentářů, doplňování a promazávání blacklistů bylo mnohem méně náročné, než likvidace hrubou silou. Útočníky to po čase otrávilo (a to i ty počítačově gramotné) to té míry, že bylo možné blacklisty fakticky zrušit (což oni ale nevěděli).

Dalším stupněm je registrace, což je věc pro čtenáře nadmíru otravná, ale pokud je vztažena jen k mailové adrese, jde skousnout. Bohužel mainstreamová média využívají registrace ke slídění po totožnosti diskutujících, což je nepříjemné. Velmi bych se přimlouval za to, aby OM šly touto cestou, když už považují moderování za nezbytné.

Zajímavé jsou samoregulační principy, např. známkovací systém spojený registrací aplikovaný na Sprše. Šlo vlastně o získávání prestiže na základě hodnocení ostatních. Tento velmi silně nedoporučuji. Zdá se totiž, že přirozené lidské vlastnosti dříve či později rozdělí účastníky do klanů, válčících proti sobě. I pokud se jednomu podaří ten druhý vystrnadit, tak se vítěz v zápětí opět rozdělí na klany jiné a válka pokračuje až do  úplného kolapsu. Podle mých zkušeností je lépe se vyhnout jakýmkoli demokratickým prvků a nastolit jasně definovaný, třebas i tolerantní, absolutismus. Nikoho to neomezuje, protože  net je na rozdíl od planety nekonečný a nespokojenci mohou emigrovat.

Škody z nemoci šílených bloggerů

Každý další den s uzavřenou diskuzí OM komunitu nevratně poškozuje. Lidská touha komunikovat s okolím má sílu server během několika týdnů vymazat z povědomí čtenářů. Ano, trollové si půjdou válčit jinam, ale s nimi paradoxně odejdou i příznivci. Je možné, že za pár týdnů přibude na síti další zombí, další nezajímavá mrtvolka kdysi inspirativního serveru. Internet nikdy nedává druhou šanci.

Ještě je čas to změnit. Stane udělejte to!