Štítky

Že události na Ukrajině představují globální ohrožení asi psát nemusím. Situace je podle mne ještě horší, než vypadá, ani jedna strana nemůže z  konfliktu vycouvat bez ztráty tváře.

V případě Ruska je to jasné. To, čemu dnes říkáme Ukrajina žádnou historicky zakotvenou zemí není. Je to slepenec opravdové Ukrajiny a typicky ruských oblastí, hranice je zcela umělá záležitost. Navíc příchodem Západu, NATO a EU za Karpaty Rusy extrémně vojensky oslabilo. A po sérii ruských proher posledního čtvrtstoletí potřebuje bývalá supervelmoc úspěch. Má k tomu našlápnuto. Překonalo jelcinovskou destrukci, Putin má domácí podporu a vede doposud úspěšnou zahraniční politiku.

EU investovala do získání Ukrajiny příliš mnoho politického kapitálu. Minimálně posledních 5 let je Brusel stíhán sérií neúspěchů, poklesem popularity evropské integrace a  hospodářkou mizérií. V zahraničně politické oblasti Brusel nikdo nebere vážně a velcí hráči vlastně pořád nemají jasno, s kým se mají v Evropě bavit o zahraniční politice. Úspěch na Ukrajině, který se zdál na dosah ruky nutně potřebují, neúspěch jen potvrdí podezření z politické impotence a bude mít vliv na nedaleké eurovolby. Faktickou ztrátu Ukrajiny si Brusel dovolit může, ale politický neúspěch ne.

Asi nejhůř je na tom Obama. Po sérii zahraničně politických blamáží, kontraproduktivních vojenských akcích a domácím hospodářském marasmu potřebuje nutně úspěch. Zvláště pak, když za řadou amerických neúspěchů stál ruský prezident osobně. Obamovi domácí oponenti se tváří, že se má a může nějak postavit Rusku, ale ve skutečnosti jsou jeho možnosti, na rozdíl od případu Sýrie, dost omezené, nechce-li riskovat globální konflikt.

Nevypadá to, že by existovalo nějaké rozumné východisko. Bude to asi na krev a odnesou to Ukrajinci. Budeme si ale gratulovat, když to budou jen oni.