Štítky
Jaderné zbraně postavily vojenskou konfrontaci na hlavu.
Ve světle událostí okolo Ukrajiny se znovu otevřela pradávná otázka, možnost vypuknutí jaderného konfliktu. Dlouhá léta jsme byli přesvědčeni, že na Zemi je už jen jedna supervelmoc, které se všichni musí podřídit. Najednou slabší strana, padlá supervelmoc, jasně ukázala, že tomu tak nemusí být. Přesto, že má Amerika nepřekonatelný útočný potenciál, tak nemá dostatečný obranný potenciál, aby ochránila vlastní zemi od zničení a proto na ruskou akci malého rozsahu umí odpovědět pouze planým žvaněním. To je paradox jaderných zbraní.
Hrozba vzájemného zničení je to jediné, co brání v jejich užití, co nás drží při životě. Není to moudrost politiků, není to humanismus, není to zdravý rozum. Jediné fungující je strach, který drží naši globální superelitu, schovanou ve svých bunkřících, v civilizovaných mezích. Je to paradoxní, ale zárukou naší bezpečnosti je ruská (ale také čínská či indická) schopnost jaderně zničit USA. Protože těžko přesvědčíme Ameriku, aby se vzdala své vojenské nadvlády, je v našem životním zájmu, aby bylo Rusko, dnes definované jako nepřítel, dostatečně strategicky (jaderně) silné. Zároveň však je pro nás důležité, aby Rusko nemělo dostatečný konvenční potenciál k obsazení cizího území, což při nákladech na konvenční síly a ruské ekonomické slabosti mohlo fungovat.
I z tohoto důvodu je stavba zařízení typu radar na českém území z našeho pohledu hrubá chyba. Jen nenarušit rovnováhu strachu, která v tomto momentě jediná chrání lidstvo před udělením globální Darwinovy ceny.
Dobrý večer, Kapitáne, píšu u vás první komentář.
Samozřejmě máte pravdu. A já bych to ještě zobecnil. Třeba politické strany, někteří (čtěte: „pravda a láska“) se snaží je dělit na demokratické a nedemokratické. To je nesmysl. Každá strana bude bez opozice nedemokratickou. Stejný perverz je kriminalizace politických názorů. Ty přece musí krystalizovat samy ve svobodné diskusi.
Takže, slovy klasika: „Vraťte nám studenou válku, a táhněte do háje?“ 🙂
Quido
To je tak logické, až se bojím, že spousta lidí vůbec nepochopí, a i z těch, kteří pochopí, jich to většina odmítne, protože chtějí vidět jiný svět.
Kdyz Samet s clovekem o zem uderil,
na pravdu a lasku uz vice neveril
tak alespon studenou valku mu vrat
by v nejakou rovnovahu opet uveril
Idealy mladi jez zmenili se v prach
kdyz bezohlednost mocnych nahani strach
clovek nechce moc, chce jen zit
zit bez stachu radost ze zivota mit
Pozor na Infarkt !
http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/331959-po-zavedeni-letniho-casu-pribyva-o-ctvrtinu-vic-infarktu-zjistila-studie.html
O tom už byla řeč mnohokrát, dokonce i na Zvědavci. Odporný fašism! Že tohle třeba Machovi Svobodní nereflektují, takovéhle znásilňování skutečnosti několika podnikatelskými predátory.
To jsem napsal já, zapomněl jsem se přihlásit…:-(
Jak to souvisí se Svobodnými?
No oni jsou přece tak hákliví na omezování svobody státem. A tady mistát diktuje, kolik je hodin! To je vrchol!! Taky ho (stát) orloj neposlouchá!
Ajo, no jako humor proč ne.. jinak nevím, že by to bylo pro Svobodné nějaké téma. Nejspíš by se vyslovili za zrušení těch půlročních časových posunů.
Klassická odpornost na celém tom scénáři je to, jak se teď všichni zalykají rozhořčením nad nelegálním obsazením Krymu, ale ani je nenapadne, že bez rozesírání Ukrajiny západními penězi a neziskovkami by Rusáci Krym nikdy sami od sebe neanektovali. Totéž před lety v Osetii: Saakašviliho poslušné provedení zednářských rozkazů k útoku se v pražské kavárně dodnes nazývá „ruskou aggressí“.
„nikdy sami od sebe neanektovali“
To je myslím příliž odvážné tvrzení. Oni měli smlouvu do roku cca 2040 s možností dalšího prodloužení a byli zcela logicky rozhodnutí Sevastopol do té doby nepustit.
Podle mě prostě čekali, co bude. Do konce pronájmu daleko, sami začít nemohli, tak číhali. A dočkali se… co k tomu víc dodat….eurohňupi jim poskytli krytí o jakém Putin snad ani nesnil.
„Nikdy“ – to je asi tak jako „ve střednědobém horizontu“. Prostě v dohledné době.