Štítky

,

Rozpoznat lež ještě neznamená vědět, jak je to doopravdy. Ale v dnešní době profesionálních lhářů a manipulátorů to není zase tak malý cíl.

Podle poslední vývoje by se zdálo, že nejdůležitějším nástrojem lidské komunikace je lež. Ačkoli mnoho lidí analyzuje události na Ukrajině, nikdo z nich doopravdy neví, co se zde se skutečnosti odehrává. Výsledky však pravidelně staví do lepšího světla tu stranu, jíž je autor přívržence. Já mám skromnější cíle, soustředím se na to, co s vysokou pravděpodobností pravdou není.

Požadavky majdanu nejsou skutečnými přáními ukrajinského lidu, byly přeformulovány zvenčí. Na počátku nešlo o EU.

Je velmi nepravděpodobné, že by střelbu do obou táborů nařídil svržený prezident, to by musel být velmi, ale opravdu velmi hloupý. Navíc, jak ukázaly další události, je to slaboch a riskantní hrádky k němu nesedí. Scénář velmi připomíná arabské jaro (Egypt).

Povstání na východě země nezorganizoval Putin, je to celkem logický výsledek zákonů proti ruské menšině. Že je Rusko podporuje, je téměř jisté a byl by hloupý, kdyby to nedělal. Povstalce mu poslalo samo nebe, ale v dnešní době je podpora některé ze stran vnitrostátních konfliktů více méně normální (viz např. syrští „umírnění“ protiasadovci).

Rusko Krym neanektovalo. Za prvé Krym je už pár století Rusko, nikoli Ukrajina. Za druhé referendum dopadlo jednoznačně a manipulace nebyly prokázány. Ale zejména nebyly zapotřebí. Obyvatelé Krymu dnes svého rozhodnutí určitě nelitují, pohled na zbytek Ukrajiny je přesvědčivý. Krym se odtrhl daleko demokratičtější cestou, než jako „vzniklo“ Kosovo.

Letadlo MH17 nesestřelilo Rusko ani separatisté. Současná mediální omerta a odpověď na otázku „Cui bono“ jsou hodně přesvědčivé argumenty. Navíc pikantní mlžení Ukrajinců o sestřelení jejich vlastními „dezertéry“ je dostatečně výmluvné. Mediálně se ukrajinští vojáci, kteří letadlo sestřelili, stali dezertéry vteřinu po jeho dopadu. Jako příprava na budoucí odhalení, které pravděpodobně přijdou, dobré.

Na území Ukrajiny nejsou pravděpodobně žádné ruské pravidelné bojové jednotky. Mohou tam být vojenští poradci, agenti tajných služeb, sem tam nějaký ten pohraničník, dobrovolníci, žoldáci, ale nic, co by připomínalo invazi. Hlouposti o tisícovce ruských vojáků a „stovkách tanků“ jsou dost ubohé. Invaze se nedělá silou jednoho praporu, na okupaci Československa bylo povoláno 500 000 mužů a to je naše území jen zlomkem Ukrajiny.

Až budete přemýšlet o smyslu sankcí, o tom, zda podporovat či nepodporovat naši vládu ve válečnickém patosu, soustřeďte se na evidentní lži. Pravdu se totiž, pokud vůbec, dozvíme příliš pozdě (Jugoslávie, Irák, Libye, Sýrie…).

Pozn.: Bohužel jsem se mohl zaměřit jen na jednu stranu konfliktu, přes mediální filtr se k nám ruská propaganda téměř nedostává v dostatečných podrobnostech. Byl jsem docela překvapen, že toto pokrytí propagandou je celoevropské. V pátek jsem cca 8 hodin poslouchal německý rozhlas a jelo tam to samé, co u nás.