Štítky

,

Je to nečekané, ale nejčtenější článek Nautila po jeho přesídlení na WordPress je ten o šedé vodě.  Aktualizace 25.9.14

Pevně věřím, že v souvislosti s epidemií eboly dostává můj odpor proti používání šedé vody jasnější obrysy. Z toho, co je o nemoci známo vyplývá, že samo onemocnění není nijak extrémně infekční, ve srovnání s takovou chřipkou to vlastně ani nestojí za řeč. Mediální zajímavost je způsobena zejména dramatickým průběhem nemoci. Samotný počet úmrtí je zatím také docela nezajímavý, na takovou malárii umírá milión lidí ročně, aniž by to vyvolalo významnější mediální znepokojení rozvinutého světa. Přesto, že úspěch viru v Africe je dán zejména tamním nehygienickým, až pravěkým, způsobem života, začínají se ho bát i v civilizovaných zemích.

Podle mého názoru (zejména v Evropě) celkem zbytečně, pokud však nedojde k zásadní mutaci viru směrem ke snadnějšímu přenosu. Mezi námi a ebolou totiž stojí století evropského boje proti infekčním chorobám, která vygenerovala hygienické a vakcinační principy a způsob života, který chrání celou společnost. Možná si to málo kdo uvědomuje, ale poslední opravdu významnou infekční ranou byla španělská chřipka z před 100 let, která navíc přišla v období oslabené civilizace na konci WWI.

Za největší nebezpečí pro nás považuji tzv. „inovátory“, kteří pod různými, nejčastěji „ekologickými“, chimérami chtějí zlikvidovat naši pracně vybudovanou biologickou ochranu. Snad i dnešní aféra s ebolou přiměje lidi vzít rozum do hrsti. Věřím, že představa, že vás od potenciálně infikované vody dělí jen stěna splachovací nádržky a po spláchnutí naprosto nic, poněkud zchladí touhy po úspoře pár kubíků řádně upravené vody. V budoucnu totiž může přijít infekce daleko nebezpečnější, než je dnes slavná ebola, nebezpečí, které se nás bude opravdu týkat. Hlavně však věřím, že stát zamezí biohazardu na tak citlivých místech, jako jsou nemocnice, a tzv. „vědci“, kteří vůbec nepochopili základy biologické bezpečnosti, přestanou být veřejným nebezpečím.

Aktualizace: Možná i toto může být varováním pro experimentátory s biohazardem