Štítky
V tento den zanikl poslední suverénní stát na území Čech a Moravy.
Ve škole jsme se učili, že došlo k naplnění naší touhy vlastním státě. To je jistě pravda, ale jedná se zřejmě o jediné pozitivum. Nový stát více problémů nastolil, než vyřešil:
– z historických Horních Uher vznikl novotvar zvaný Slovensko, jehož jižní hranice se hluboko zařízla typicky maďarského území. Tím vnikl nový národnostní problém, jehož projevy se zatím naštěstí podařilo tlumit, ale jehož „potenciál“ je značný
– naprosto nepochopitelně byla připojena Zakarpatská Ukrajina, oblast naprosto mimo náš civilizační okruh
– Čechům vznikl problém Sudetských Němců, který byl posléze spouštěčem likvidace Československa a k tvrdým zásahům nejprve proti Čechů a pak proti Němcům.
– Rakousko, do té doby minimálně regionální velmoc, bylo sraženo na kolena, odříznuto od moře a vrženo do bezvýznamnosti a ekonomického marazmu. Důsledkem bylo pozdější nadšené přijetí Hitlera
– Maďarsko dopadlo velmi podobně, velká část Maďarů se ocitla v jiných státech
– Vzniklá ČSR měla délku 900km, v nejužším místě měla tak 60km a civilizační rozdíl mezi východem a západem byl okolo 200 let. Svého zakladatele přežila o 9 měsíců. Za 70. let došlo ke dvěma rozdělením, kdykoli při politické nestabilitě. Jen díky nadstandardně dobrým vztahům obou etnik (za což vděčíme kupodivu komunistickému režimu), nedošlo ke krvavé řeži.
– ČSR byla zásadní příčinou vymazání střední Evropy z geopolitické mapy a její přechod do kategorie kolonií a satelitů. Ani jeden z nově vzniklých států se ze své podřízenosti nikdy nevymanil. Pod mne to byl i záměr velmocí, když dali Masarykovi tuto nesmyslnou trafiku.
– slabost regionu se zásadní mírou podílela na průběhu WWII, stal se snadným soustem pro Německo
Vlastní, je do určitě dobré. Ale je otázkou za jakou cenu. Jen se podívejme do našeho parlamentu, který jen „prohlasovává“ zákony a nařízení, nadiktovaná Bruselem. Na cestu do dnešního stavu jsme radostně nastoupili 28.10.1918 a od té doby jsme ani na vteřinu nepřestali být něčím satelitem.
Z Aše do Jasiny jsem naměřil 915 km.
Přichycen švestkách:( Já to měřil kdysi dávno a asi jsem si to blbě zapamatoval:) Potupně to opravím.
Napište 950 km, abyste neřekl, že nejsem vekorysý. Jasina neleží zcela u hranic, podobně Aš. Přesnějším měřením mi vyšlo 957,60 km ([48.047992, 24.627376] – [50.318033, 12.100799]).
Ono to je vždycky otázka, co by kdyby …
Kdyby se nechala monarchie po válce být, podpořilo se potření ambic národů na samostatnost.. mohlo taky dojít k mnohem radikálnějšímu propojení německého Rakouska s Říšským Německem, následná válka s mnohem silnějším nepřítelem bez podpory (jakkoliv malé) následnických států.
ČSR byla Francií chápána jako „cordon sanitaire“, jakési území, na kterém se testuje síla Německa, země napůl vazalská, ale na poměry velmi slušná. Myslím, že Masaryk si byl toho postavení dobře vědom.
Britové poté získali obětováním ČSR čas se vyzbrojit.
Z geopolitického hlediska si proto myslím, že ČSR posloužila jako indikátor blížící se války, nikoliv jako její příčina.
Ono byl asi zásadní problém jak CK monarchii udržet. Systém zásobování obyvatel se zhroutil. Babi mi vykládala, že tehdy se opravdu umíralo hlady, záplava potravinových lístků ale bez potravin.
O propojení s nacistickým Německem jsem také uvažoval, ale pokud by CKM přidala k nacismu, upřednostňující jediné etnikum, monarchie by to nemohla přežít, nebo minimálně by se ocitla v těžké vnitřní krizi.. Byli tu minimálně Maďaři a Slované a ti by těžko mohli přijmout podobnou rétoriku. Byl to multinárodní stát a jakýkoli nacionalismus ho ohrožoval. Monarchie by se musela od takové ideologie chtíc nechtíc distancovat, Je otázka, zda-li by Hitler nějak nemodifikoval svou ideologii aby byla přijatelná i pro další národy monarchie, ale popravdě si to moc neumím představit.
Já myslím, že monarchie by byla těžce ve vleku Německa. Bylo to tak i za války,natož po ní. Podle mě by Vídeň neudržela ani Zalitavsko ani Halič, takže germánský nacionalistický tlak by mohl být velmi silný a určující.
Vznik ČSR byl poměrně v zájmu vítězných mocností, které to chtěly dát Německu sežrat. A taky díky idealismu Wilsona v USA.
Zkusme si ale zafabulovat, co by bylo, kdyby Masaryk nebyl a česká politická scéna pomýšlela maximálně na nějaké ty jazykové ústupky.
Já si myslím, že Čechy + Morava by dopadly v lepším (mírovém) případě asi jako Budyšínsko, v tom pravděpodobnějším válečném buď velké ztráty + vítězství + germanizace, nebo velké ztráty+prohra+germanizace.
Historicky vzato, po Mnichově zachránil českou státnost Hitler tím, že napadl Polsko a další země. Nebýt toho, nějaká ta forma protektorátu by český národnostní problém vyřešila k německé spokojenosti a ze zahraničí by nikdo ani nepípnul.
Nevim, na co si stezujete Kapitane. Cesi i Slovaci jako male narody slepe ulicky vyvoje vzdy budou zavisli na nekom jinem, podle hesla „vetsi pes mrda.“
Jestli u toho maji „vlastni“ stat, nebo jen nejaky stupen autonomie v ramci vetsiho spravniho celku jsou jen kosmeticke upravy. Souvereignita pro tyto dva narody vzdy muze byt pouze ilusi.
Nic si z toho vsak nedelejte. Britsti vedci dokazali, ze v budoucnu vetsina mensich narodu zalozenych na jazyce zanikne prirozenou cestou. Cesi se budou emancipovat pravdepodobne jako anglicky mluvici prislusnici evropskeho naroda.
A to všechno přesně kvůli takovým jako jste vy!!! Zdá se, že se sám velice dobře znáte.
„Já povídal, že to nemá cenu hasit, že to stejně shoří.“