Štítky

, ,

Na důsledky řeckého referenda si ještě budeme muset počkat. Avšak jedno poučení je možné přijmout již dnes. Průzkumy veřejného mínění jsou naprosto zmanipulované vládnoucí elitou.

Ještě v pátek by za řecké „oxi“ nikdo ruku do ohně nedal. Vedlo, i když slabě, „nai“ (44,8 : 43,4). Stačily ale dva dny a referendum ukázalo zcela jasný názor Řeků na nerealistické požadavky věřitelů (39:61). Metodicky správné a korektní průzkumy by měly vykazovat odchylku v řádu jednotek procent. Je-li „odchylka“ v desítkách procent, je věc zcela jasná. Je to buď špatná metodologie nebo podvod. V tomto případě se díky globálnímu přesahu referenda jedná o megapodvod.

Ale nemusíme chodit daleko, stačí si vzpomenout na podobné „průzkumy“ u nás. U volebních je to vidět jasně, máme zpětnou kontrolu. Horší je to pří sčítání podporovatelů cikanismu, buzerantismu, imperiálních válek, imigrantů, inkluzivního školství a podobně. Člověk si často klade otázku, kde se tito lidé skrývají, když je téměř nemožné na někoho takového v běžném životě narazit. A pod těmi sluníčkovými P&L peticemi jsou pořád ta samá  jména s exotickými profesemi.

Mé doporučení je jasné, podobným „průzkumům“ nevěřit. Místo toho věřit spoluobčanům, že mají zdravý rozum.