Štítky

V roce 2004 jsem napsal článek o fungování práva nejen v naší společnosti. Za těch 12 let jsme udělali velký krok, bohužel směrem, kterého jsem se obával.

K ohlédnutí zpět mne inspirovat tento článek a každodenní praxe. Člověk si často klade otázku, zda nějaké rozhodnutí udělat podle práva, či podle citu. Zvolí-li si to prvé, spadne obvykle do bezedné žumpy, končící často u právního poradenství. V horším případě se dozví, že ten zákon je napsán špatně a vlastně to podle něj nejde udělat ale už se chystá novela. Logická odpověď na nevinnou otázku, jak by se při problémech zachoval soud je závislá na řečnických dovednostech onoho poradce, ale je vždy bezcenná.

Malými obchodními subjekty, zejména při opakovaných obchodech se vytváří vlastní „zvykové“ právo, protože to oficiální je nepoužitelné.

Opravil bych názor ve výše uvedeném článku, že právo bude nevymahatelné a fakticky nezávazné. Ne bude vymahatelné dostatečným množstvím peněz,  současný právní průmysl pouze obsadí všechny zákoutí života. Spravedlnost bude mít veřejně známý kurz jako dnes známe cenu akcií či zlata.