Gogův pěkný příspěvek k diskusi o střelných zbraních, škoda ho nechat zapadnout v diskusi.

Tyhle věci jsou podle mě strašně závislé na kultuře, historii, mentalitě a tom, kdo ve skutečnosti ty zbraně drží. Můžeme mít zemi velikosti ČR někde v Latinské Americe s podobným procentem zbraní na hlavu a bude to vypadat úplně jinak z hlediska bezpečnosti.

U nás do prakticky neozbrojené společnosti začaly záhy po převratu díky liberálnímu zákonu pronikat zbraně především legální cestou skrze ZP a povolení od policie, což považuji možná ne za unikát, ale rozhodně za nestandardní režim, Tím pádem se u nás neetabloval dostatečně černý trh se zbraněmi a dokonce občané začali v rámci amnestií legalizovat zbraně po dědovi nebo nálezy .. tj. obrovská důvěra ve vlastní stát, protože registrací není zbraň tak úplně „moje“.

 

Když proto Breivik přijel do Prahy s vidinou snadného nákupu samopalu nebo automatické pušky, byl zděšen, protože zjistil, že kdo chce, má pušku nebo pistoli doma nebo dokonce legálně za pasem a prakticky neexistuje černý trh. Minimálně ne ve formě jemu přístupné. Tím, že se zájemci o zbraně mohou vyžít naprosto legálně na střelnicích a mohou se jimi i bránit, je ilegální varianta vyhrazena opravdu jen těm opravdovým gangsterům a největší spodině.
Jediný, kdo „musí“ využít černého trhu, je ten, kdo ZP nemá a mít nikdy nebude – kriminálník, alkoholik, psychopat … prostě člověk nesplňující podmínky. A ceny černých zbraní budou násobně vyšší než na legálním trhu. (ještě nedávno stála samonabíjecí varianta sa58 nějakých 5000Kč … jako nová na pultě) nehledě na riziko historie takové zbraně.

Takže podle mého názoru je ČR naprostý unikát vzniklý spojením dvou okolností:
1. liberální zákony pro držení a částečně i užití zbraně, vylučující ale zároveň problematické jedince
2. poměrně mírumilovná společnost, ale technicky zdatná a s tradicí v oblasti zbraní, techniky a myslivosti.

Tohle dohromady dává situaci, kdy je tu naprosté minimum ilegálních zbraní a na ně navázaný trh. Tím pádem malé procento ozbrojeného ksindlu, ohrožujícího občany. A zároveň vysoké riziko pro ten ksindl, že narazí při pokusu o loupež na ozbrojeného člověka. Tohle je darwinisticky ideální prostředí pro kultivaci společnosti.

Dále nehysterické obyvatelstvo, které z excesu nedělá aféru a až na placené neziskovky a EU poskoky nevolá po odzbrojení – naopak, v posledním roce násobně stoupl počet žadatelů o ZP a počet zbraní v populaci stále roste.

Proto ty statistiky, založené pouze na počtech, lidí, zbraní a trestných činů, nemůžou dost dobře vyjádřit skutečný stav.