Štítky
O kapitalismu si můžeme myslet cokoli ale těžko vyvratitelným faktem je, že byl do dnešního dne úspěšný. Nejen vytrvalostí, s jakou se drží u moci, ale i nebývalým rozvojem lidstva, kterého bylo dosaženo v bezprecedentně krátké době.
Podle mého názoru věc má tři základní příčiny:
- Vznik FIAT peněz
- Vznik zdánlivé rovnosti a neostrých hranic mezi třídami
- Vznik nové třídy zaměstnanců
Ad 1)
Vznik peněz, „vytvořených“ z ničeho umožňuje okamžitě motivovat ostatní k ekonomické činnosti, aniž by bylo nezbytné napřed shromáždit nějaké hodnoty. Proces je nízkonákladový, nic se netěží ani nevyrábí. Oběh takovýchto „nehodnot“ je vynucován státními silovými prostředky, které stejně existovaly ve všech civilizacích. Navíc jsou široké vrstvy odděleny od skutečných hodnot (např. zlata) a zcela vydány na milost a nemilost majitelům sytému.
Ad 2)
Hranice mezi třídami nejsou ostře definovány, na rozdíl od minulých ekonomických systémů může teoreticky jedinec změnit své postavení v něm. V praxi se to ale podaří jen nemnohým ale i ta naděje velkou motivací. Rovnost je sice deklarována, ale nikdy naplněna. Plebs žije z naděje a elita se cítí bezpečně.
Ad 3)
Každý hierarchický systém potřebuje ty úplně dole. Dříve to byli otroci či poddaní, kteří tvořili hodnoty, od jejichž využití byli odděleni. Vždy bylo třeba velké energie donutit tyto třídy k poslušnosti, bylo potřeba násilí, drábi a dozorci nad otroky. Tento problém vyřešil kapitalismus zavedením zvláštní třídy, zaměstnanců. Přenesl na ně starost o vlastní existenci, donutil je snažit se získávat elitou vydávané papírky zvané fiat peníze a dal jim naději – tedy motivaci. Zaměstnanec vznikl spojením otroka a dozorce nad otroky v jednu osobu. Efektivita nového hybridního typu otroka hnaného pudem sebezáchovy a vzdálenou nadějí se ukázala být neuvěřitelná.
Systém, který přinesl motivaci, z půlky lež a podvod, vytáhl lidský rod ze stádia primitivní civilizace, jakých tu již bylo mnoho, až k letu na Měsíc. Významnou část lidstva zbavil základních existenčních problému. Ať si o historii supertřídy a jejím vládnutí myslíme cokoli, toto byl fantastický úspěch. Ale co bude dál, to už je zcela jiná otázka.
To vše za směšných kolaterálních škod, které vlastně ani nejsou škody, ale spravedlivý trest za nemravný život, že? Vzhledem k tomu, že prudký technický rozvoj evidentně předběhl rozvoj mentální, nebyl bych si tou úspěšností kapitalismu až tak jistý. Tedy budeme-li jej hodnotit z pohledu celého lidstva. Z pohledu kapitalistů a alibistů nepochybně úspěšný je. Ale to byl i nacismus.
Máte pravdy, ty škody byly relativně malé, tedy alespoň v domovských zemích. Např. války 20. století byly vedeny docela gentlemansky, přestože zde kanonizují některé události kolem nepříliš významných genocid. Opravdová zničující válka, to byla třeba ta 30. letá. Pokles obyvatel o třetinu, mužů až o 50%. Po vpádu Džingischána do Persie zbylo prý je 10% obyvatelstva.
Kolaterální škody kapitalismu se do historických proporcí docela vlezou, nic výjimečného.
Já kapitalismus nijak nepropagují, ani v tomto článku, mnoho věcí se mi nelíbí (viz tento můj blog). Chtěl jsem jen analyzovat, proč systém relativně funguje a objektivně nastartoval rozvoj druhu homo sapiens. Nic víc.
Nastartoval, nebo na několik se let zabrzdil? Zvyšování potenciálu průmyslové exploatace lidských i přírodních zdrojů mi jako jako rozvoj zrovna nepřipadá.
Ono by to asi chtělo ten bájný kapitalismus napřed zadefinovat. EU -ismus má politicky blíž k bolševismu než kapitalismu, hospodářsky je právě v přerodu.
Asi by bylo lepší analyzovat nějaké skutečně existující systémy, než bájný kapitalismus.
Chcete-li zabít diskuzi, nabourejte pojmy:) Myslím, že je každému jasné, jaký je rozdíl mezi kapitalismem a feudalismem. Je jasné, že vždy existují odchylky od ideálního -ismu (i ten může mít každý trochu odlišný), jejichž míru můžeme chápat podobně jako odstupňovanou příslušnost k fuzzy množině.
Klidně se obejdeme bez pojmu kapitalismu, stačí řici, že se jedná o období, kdy bylo zrušeno rodové dědění moci a všichni občané se zbavili přímého otroctví (poddanství). Tedy po konci feudalismu
Mně spíš vadí, že je penězokazectví považováno za esenci kapitalismu. Proto říkám – buď komentujme konkrétní režimy s pochopením kontextu, nebo definujme pojem kapitalismu. To je jako bychom se bavili o demokracii a tvrdili, že jejím základem je Evropská komise.
No, nejdřív bych řekl, co to ten kapitalismus je, pak definoval kritéria úspěchu, a pak můžeme těžko vyvratitelně potvrdit, jak je (ne)úspěšný. Tohle není nabourání pojmů, ale to, co odlišuje hospodské blábolení od vědecké práce.
Pokud za kapitalismus považujete současné socioekonomické poměry a dosažení neudržitelného způsobu života za úspěch, pak máte pravdu.
Všechny tyto pojmy mají charakter fuzzy množin. Každá společnost odpovídá ideálnímu kapitalismu do nějaké míry, to fakt se nímž je nutné se smířit a pracovat s tím. Lidé kteří zkoumají živou hmotu s tím žít, bohužel do humanitních věd to ještě neproniklo. Definice jsou prostě neostré.
Myslím, že pro naši úvahu stačí základní znaky k. např.:
– neexistence automatické dědičné moci
– oběh hodnot převážně podle tržních princip
– relativní ekonomická a osobní svoboda
Nevím, třeba v Británii se dědí vláda dodnes, i když je to víceméně formální. A dědila se i v době, kdy tam kapitalismus rozhodně byl a královna tu moc skutečně měla.
další dva body jsou OK
Ale k té svobodě patřila také svoboda v monetární oblasti. Teprve vznik centrální banky a zejména potřeba financování války prostřednictvím penězokazecví přinesly mezi standardní nástroje ožebračování i fiat money. Ale rozhodně to nepatří mezi nějaké základní atributy kapitalismu.
Pro mě je základem kapitalismu rozvinutá technologie a poměrně široká svoboda a z ní plynoucí synergie, vedoucí k rychlému rozvoji technologií.
V důsledku to většinou časem vedlo i ke zlepšení životních podmínek všech vrstev, ale jen v případě, že kapitál sídlil doma a byly podmínky pro nezávislou obživu a soutěž. V koloniích samozřejmě nic z toho neplatio a podmínky byly bližší otrokářství.
Pak je taky potřeba vzít v potaz externality. Řada úspěšných zemí se rozvíjela na úkor např. kolonií.
Kdybych to měl shrnout, tak asi nejdůležitějším faktorem je právě to osvobození od zemědělství, nadvýroba a technologický pokrok, tj. průmysl a osobní svoboda.
„těžko vyvratitelným faktem je, že byl do dnešního dne úspěšný“
Zvlastni, me to prijde naopak. Ze se nejaky system drzi zuby nehry a preziva jen diky milionum mrtvych, to nemohu povazovat za uspech.
Kapitalismus je zajiste dynamicky system, zavisly ovsem na jedne podmince, a to volnych teritoriich, ktere je mozno exploatovat.
Jakmile ovsem situace jen trosku zhoustne, problematika nepritomneho volneho teritoria je ihned resena valkou (=mrtvymi) a ponizovanim az decimaci vlastniho obyvatelstva.