Štítky

Tzv. „boj proti klimatickým změnám“ se posunul z oblasti pseudovědy do oblasti absurdní komedie.

Naše milá, ekologicky odpovědná, vláda se opět rozhodla učinit rozhodný krok v boji. Tentokrát chce pro změnu zasadit těžkou ránu suchu, které, jako vždy, zase někdy přijde. Je ale jasné, že tentokrát to bude díky „klimatické změně“ (všimněte si, že už ne oteplování, protože se pořád nějak ne a ne oteplit a tohle se měří hůř).

Vytáhne z kapsy každého obyvatele ČR včetně kojenců 10Kč (celkem 100 mil Kč) na velkorysý projekt zachytávání dešťové vody do bečiček od 2 m3 výše. Doufá, že se najdou duševně zaostalejší jedinci, kteří doplatí ze svého dalších 100 mil. Kč.

Nemohu si pomoci, ale celý projekt mi připomíná výrobu oceli podle Mao ce tunga, tedy krásný příklad přeměny nefunkční kvantity, v zářivou kvalitu: „Když opakujete nesmysl opravdu, ale opravdu mnohokrát, vznikne velká věc!“, tak to asi myslel, stejně jako naše tmavozelené celebrity, slavný Velký kormidelník.

Pro ty, kteří hloubku absurdity tohoto projektu náležitě neocenili, pár poznámek.

  1. Projekt má údajně bojovat proti odtoku vody z krajiny. Např. Orlická přehrada má 720 mil. m3. Pokud bychom chtěli uskladnit toto množství v malých nádržích o ceně 5000Kč/m3, byly by náklady 1,8 biliónu Kč, což je srovnatelné s ročním státním rozpočtem. Těžko nalezneme dražší metodu „zachytávání“ dešťové vody.
  2. Sám šéf Státního fondu pro životní prostředí řekl, že k dotacím přistoupili proto, že návratnost takové investice je 20 let a oni ji chtěli „zkrátit“ na 10 let. V současné době nelze odhadnout ani návratnost jaderné elektrárny, natož domácího pidivodárenského dílka. Zjednodušeno, čistá propaganda, o ekonomii řešení lze říci jen to, že dnes zaplatíte 50%. Opravdu chcete investovat do něčeho, co možná (nebo taky ne) ponese za 10let? Zeptejte se burziánů.
  3. Projekt je zaměřen na vesnickou zástavbu, ale zde je, na rozdíl od velkoměst, malá spotřeba pitné vody a malé zastoupení zpevněných ploch. Skutečným problémem jsou asfalto-betonové pouště typu Praha. Ale tam zachycenou vodou asfalt zalévat nebudou. Trochu to připomíná známý vtip: „Proč hledáte ty ztracené klíče zrovna zde, když jste je ztratil o 50m dál? Tady se lépe hledá!“
  4. Proti suchu působí je voda, která se dostane do půdy. PET láhev u baráku a dokonce ani voda v přehradě sama o sobě proti suchu nepůsobí. Klíčem je „nasákavá“ krajina, kterou se snažíme všemi silami, často pod praporem tmavozeleného ekoterorismu zničit. Biopaliva jsou nejen z tohoto pohledu ekozločinem století.
  5. Používání nepitných vod, ať šedých či dešťových, v lidských obydlích je nejen technicky a investičně náročné (dvojí rozvody, čistící zařízení, údržba) ale i hygienicky ne příliš bezpečné (viz. „Šedá voda, raději ne“ s odkazy na fundované zdroje). Neguje to vývoj lidské hygieny v průběhu 20. století v civilizovaných zemích.
  6. Z projektu mají prospěch jen dvě skupiny:

– Politici, kteří jej vydávají ekologicko-krajinářský počin, kterým mohou zakrývat masové ničení krajiny a půdního fondu a vyhýbat se skutečným řešením

– Firmy, které všechny ty nesmysly vyrábějí (např.). Gratuluju, výborný lobying!

Prosím, zamyslete se, než těm pánům skočíte na lep. Nevyměníte selský rozum za dotaci. Životní prostředí Váš počin v žádném případě neovlivní, jediný, kdo tím utrpí, bude Vaše peněženka. Nezesměšňujte se, neúčastněte se maoistických, sic malých, přesto však „Velkých skoků“.