Štítky

Je poklidný májový večer ale zítra se hodně věcí rozhodne. Možná i osud EU.

Již za pár hodin budeme znát odpověď na otázku, kdo vyhrál francouzské prezidentské volby. Ještě včera jsem si myslel, že to bude Macron a elita opět bez velkých komplikací udrží svůj nepopulární kurz. Ale je tu MacronLeiks a vše je jinak.

Tím nemyslím to, že by snad voliči ze dne na den otočili a zavrhli ho. Zítřejší vítězství Le Pen je bohužel v oblasti zbožných přání i po úníku dat. Navíc, voliči se do termínu voleb o obsahu úniku ani pořádně nedozví. Na síti panuje velmi dobře zorganizovaná omerta.

Já si ale kladu otázku, co bude dál. Pokud data obsahují to, co naznačují první nesmělé komentáře, ocitnou se Francouzi v tragikomické situaci. Budou mít nově zvoleného prezidenta, který bude do pár hodin či dnů po volbách obviněn ze lži a velmi pravděpodobně i krinálních činů. S ním budou znedůvěryhodněni všichni jeho podporovatelé, politická elita a zejména média, která, přestože měla důkazy o kandidátových prohřešcích, veřejnost účelově neinformovala.

Francie není ČR, tady jsou zvyklí na pouliční politiku. Le Pen má dostatek příznivců, aby rozpoutali řetěz postvolebních demonstrací, ne nepodobných těm protitrumpovským. Macronovi voliči se naopak budou cítit podvedeni. Výsledkem bude politická destabilizace, kterou půjde upokojit buď odstraněním nového prezidenta (nové volby?) a uspokojením davu, nebo zlomení protestujících silovými prostředky státu.

Proč o tom mluvím? Termín úniku na první pohled nedává smysl. Ale jen tomu, kdo se domnívá, že cílem je zvolení Le Pen. Připustíme-li, že cílem je destabilizace Francie a následně i EU, nemohl být termín vybrán lépe. Francouzká i evropská elita se znemožní v jednom kroku. V kombinaci s migrační krizí, která posunuje již dnes Francii k hranici občanské (spíše etnické a náboženské) války, to bude opravdu výbušná situace.

Takže dívejme se, okolo nás možná půjdou dějiny.