Štítky

Obdržel jsem nový občanský průkaz (OP). Zpočátku se mi provedení ve stylu platební karty docela líbilo, i když na té fotce vypadám jak z katalogu mezinárodních zločinců (viz Adéla ještě nevečeřela) a pochybuji, že by mne podle toho někdo poznal. Pobavilo mne ale „poučení“, které jsem prozkoumal až doma.

Státní orgán mi sděluje, co vše dělat, abych se vyhnul přestupku nezabránění poškození OP. Beru požadavky doslovně.

OP

Teploty

Podle orgánu nesmíte vycházet s OP v mrazech pod 10°C bez zajištění ohřevu OP. Také s ním nesmíte v létě do rozehřátého auta, natož abyste ho v něm nechali. Už vůbec si nedovedu představit návštěvu nějaké tropické oblasti

Kapaliny, chemikálie

S OP nesmíte zmoknout přesto, že je to plastová kartička. V tomto se od prastarého papírového moc neliší, tedy žádný pokrok. Zajímavější je to s těmi plyny, mohu s ním i do Acceloru Ostrava, Biocelu či nedej Bože do Slovnaftu Bratislava?

Světlo a záření

OP musí být dlouhodobě „zatemněn“, nenechávat na slunci či v osvětleném obýváku. Nicméně jak ochránit před elektromagnetický zářením a navíc jakýmsi „neúměrným“si představit nedovedu. Nakonec je možná dobře, že v Brdech nepostavili ten radar, musel bych jezdit do Čech s pasem.

Ano, vlastně o nic nejde. Jen mě pobavila představa státních orgánů, jakou, často i nesplnitelnou, péči máme věnovat nesmyslné kartičce. Jedné z mnoha, kterou musíme chtě nechtě sebou pořád vláčet po světě.