Štítky

, , ,

Chápu, že domácí témata jdou v době, kdy se otevřeně mluví o možnosti vypuknutí 3. světové války v nejbližších hodinách a dnech, na vedlejší kolej. Nicméně řetězec krizí je výjimečnou příležitostí poznat zahraničně politickou orientaci jinak v této oblasti poměrně málo čitelného Babiše.

Migrace

V otázce migrace má Babiš dvojí tvář, tak aby vyšel jak s voliči, tak s Bruselem. Dva postoje akcentuje podle momentální potřeby, ale voliči, zděšeni vítačskou politikou většiny etablovaných stran, mu spíše věří tu protimigrační tvář. K zásadnímu konfliktu ještě nedošlo, takže je velmi těžké odhadnout jeho postoj v budoucí krizové situaci.

Nikulin

Vydání údajného hackera Nikulina, ale zejména jeho způsob, připomněl časy, kdy zde vládli Rusové a naši státnost deklasovali na úroveň protektorátu. Bylo to nedůstojné a možná i hloupé, zapojovat se do vnitropolitického boje za mořem. Každopádně ale jde o výraz servility vůči USA.

Skipalovi

Asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že celá aféra je velmi bizarní a její britská verze těžko uvěřitelná. Na rozdíl od vlád jiných srovnatelných států Babiš podlehl tlaku a vyhostil ruské diplomaty, aniž by měl jasné a nevyvratitelné důkazy. Opět servilní jednání.

Údajný chemický útok v Dúmá a útok na Sýrii

Zase aféra, kde opět chybí jasné důkazy a kde odveta předcházela řádnému vyšetření. Reakce babišova ministra je opět neomylně servilní. Navíc pan Stropnický zasáhl do scénáře a přidal ještě vlastní myšlenky o „spoluvině“, což je vcelku trapas.  V případě útoku na Sýrii však jde o zcela jinou kvalitu servility, protože zde podporuje jednání, které může vést až ke 3. světové válce.

Závěr

Babiš nelže, když říká, že je prozápadní a proevropský politik. Jeho zahraničně politické chování je plně v souladu s plány a požadavky západních elit. Ani je nesnaží korigovat, chová se servilně, přičinlivě a přesně, jak to bylo kdesi v zahraničí nalajnováno. Z tohoto důvodu usuzuji:

  • Až půjde v migrační krizi do tuhého, zradí své spoluobčany a tento stát
  • Je schopen zatáhnout ČR do velké války proti Rusku či dokonce do 3. světové války, i když konflikt nebude nijak dotýkat našich zájmů.

V této zemi prakticky (SPD je malá a trochu bizarní) neexistuje politická síla, která by stála za většinovými zahraničně politickým zájmy svých občanů. V každém případě, ANO to silou není. Smutné.