Štítky

,

Jedním z nejoblíbenějších marketingových slůvek je „chytrý“. Pro ty, kteří chtějí zdůraznit, že znají pár anglických slůvek pak „smart“. „Chytré-smart“ je vše od mobilního telefonu, přes smart city (nikdo přesně neví, co to je a navíc v ČR má parametry „city“ tak maximálně Praha) až po nákup v Glóbusu. Není proto divu, že se najednou z covidové bažiny vynořila „chytrá karanténa“. Následující příběh se odehrál v naší malé firmě a ilustruje „chytrost“, s jakou se u nás na severu „karanténuje“:

Pondělí 29.6. 8:00: Ve výrobě se dozvídám, manžel (horník) naší dělnice paní T. má covid, a ona upadla do karantény.

Pondělí 29.6. 9:00: Se dozvídám, že další 2 naši pracovníci, tj. její sestra I. a její partner D. s nimi přišli do užšího styku. Hygiena je okamžitě odvolala z pracoviště a mají se hlásit u obvoďáka.

Úterý 30.6. 8:00: Dozvídám se, společný obvodní lékař T. a I. jim „nedal papír na karanténu“, protože nemá z hygieny (dále KHS) žádné instrukce. Naopak D., který má jiného praktika, je již oficiálně v karanténě.

Úterý 30.6. 12:00: Stávka. Přední dělníci prohlásili, že pokud přijde T. do práce, oni odcházejí. Musím přiznat, že je v principu chápu. Hasím situaci a rozhoduji o nucené dovolené T. a I. Než to stačím T. sdělit, dorazí informace, že karanténu obdržela. I. je ale formálně na nucené dovolené.

Středa 1.7. 8:00: Dozvídám se, že T. má jít zítra na test.

Středa 1.7. 10:00: Dozvídám se, že také I. obdržela karanténu zpětně od pondělka, zpětně ruším její nucenou dovolenou.

Čtvrtek 2.7. 14:00: Dozvídám se, že u T. byl proveden odběr vzorku. I. a D. obdrželi termín pro testování na pondělí 13.6.! Trochu lapám po dechu.

Sobota 4.6. 15:00: SMSkou se dozvídám, že T. je negativní a proti předpokladu byly již odebrány vzorky I. a D.

Úterý 7.7. 8:00: Dozvídám se, že I. a D. ještě nemají výsledky, což je vlastně dobře, protože prý pozitivní výsledky se hlásí do 48 hodin, negativní až „mají čas“.

Středa 8.7. 14:00: Dozvídám se, že oba, I. i D. jsou negativní. Další testy mají mít neznámo kdy, snad příští týden. Docela se mi ulevilo.

No a tak si tu žijeme. Všemocná společnost OKD, která nedodržuje zákoník práce ani za normální situace, natož pak hygienická opatření (dlužno poznamenat, že na dole to ani moc jinak nejde), vůči němu servilní, a pravděpodobně i nekompetentní, Krajská hygienická stanice, vedení kraje včetně hejtmana a nad nimi ministr zdravotnictví – právník s pěveckými ambicemi. Všichni věděli, jak to v OKD chodí, že většina opatření je na šachtě neproveditelná! Výsledek už známe všichni.

Pak vystoupí hejtman a vyhlásí, že za to mohou neukáznění horníci, co chodí na pivo. Že nedostal od někoho okamžitě pár facek, bude nejspíš tím, že hornická činnost je již v Ostravě utlumena.