Štítky

, , ,

Hm, tak jsem si poslechl přednášku, která byla prezentována v nedávné diskusi pod článkem. Příliš moc emocí a málo logiky. Asi před 5 lety jsem se poprvé dozvěděl o výmyslu EU zvaném „Oběhové hospodářství“. Ještě teď se musím smát, když si vzpomenu na jejich představy – celé je to bohužel totální nesmysl.

Recyklace je z větší části podvod. Např. třídit plasty je pitomost. Je jich >300 s naprosto odlišnými vlastnostmi. V Německu je sice vytřídí, dosáhnou úředního stavu, kdy je to „surovina“, vykážou procenta třídění a odvezou do spalovny nebo do Číny. Kdo třídí, jen plýtvá penězi daňových poplatníků. Jedinou, alespoň trochu rozumnou možnosti je odpady, po vytřídění skutečně nebezpečných věcí, spalovat.

Tzv. zelené technologie jsou obvykle spíše ekologická katastrofa. Biopaliva ničí půdu závratnou rychlostí, větrné elektrárny zabíjí miliony ročně ptáků, solární panely způsobují značné ekologické škody při výrobě a likvidaci. Navíc ani jedna z těchto technologií neumí nahradit klasické zdroje. Popis nesmyslnosti šílenství typu „elektromobilita“ je zcela nad rámec tohoto článku.

Ano, můžeme se chovat trochu úsporněji, ale proto velikosti výzvy jsou to úpravy kosmetické. 2. zákon termodynamiky tím neobejdeme. Myslíme-li na něco tak velkého, jako další průmyslová revoluce, může mít jediné jméno – vesmír a s tím spojený dramatický technický pokrok.A že je to cesta dokazují soukromé společnosti, které se už do vesmíru vydaly.

Žijeme v efektu červené královny, musíme jít pěkně rychle, abychom mohli zůstat na stejném místě.

Představte si vězně ve velké cele. Má na delší dobu dostatek vzduchu, vody, potravin a všeho potřebného. Ano, může šetřit, vymýšlet a kombinovat. Jednou ale i tak dojde na konec zdrojů. Jediným skutečným řešením je probourat se ven z cely, do prakticky nekonečného prostoru okolo ní.

 

Články k tématu na Nautilu:

Krátce o podivném světě evropských odpadů

„Trvale udržitelný rozvoj“ – oxymoron

Ekošejdíři radí: Šetři, ať to stojí, co to stojí!

Některé strategické cíle „ekoaktivistů“ v ČR