Štítky
Hm, tak jsem si poslechl přednášku, která byla prezentována v nedávné diskusi pod článkem. Příliš moc emocí a málo logiky. Asi před 5 lety jsem se poprvé dozvěděl o výmyslu EU zvaném „Oběhové hospodářství“. Ještě teď se musím smát, když si vzpomenu na jejich představy – celé je to bohužel totální nesmysl.
Recyklace je z větší části podvod. Např. třídit plasty je pitomost. Je jich >300 s naprosto odlišnými vlastnostmi. V Německu je sice vytřídí, dosáhnou úředního stavu, kdy je to „surovina“, vykážou procenta třídění a odvezou do spalovny nebo do Číny. Kdo třídí, jen plýtvá penězi daňových poplatníků. Jedinou, alespoň trochu rozumnou možnosti je odpady, po vytřídění skutečně nebezpečných věcí, spalovat.
Tzv. zelené technologie jsou obvykle spíše ekologická katastrofa. Biopaliva ničí půdu závratnou rychlostí, větrné elektrárny zabíjí miliony ročně ptáků, solární panely způsobují značné ekologické škody při výrobě a likvidaci. Navíc ani jedna z těchto technologií neumí nahradit klasické zdroje. Popis nesmyslnosti šílenství typu „elektromobilita“ je zcela nad rámec tohoto článku.
Ano, můžeme se chovat trochu úsporněji, ale proto velikosti výzvy jsou to úpravy kosmetické. 2. zákon termodynamiky tím neobejdeme. Myslíme-li na něco tak velkého, jako další průmyslová revoluce, může mít jediné jméno – vesmír a s tím spojený dramatický technický pokrok.A že je to cesta dokazují soukromé společnosti, které se už do vesmíru vydaly.
Žijeme v efektu červené královny, musíme jít pěkně rychle, abychom mohli zůstat na stejném místě.
Představte si vězně ve velké cele. Má na delší dobu dostatek vzduchu, vody, potravin a všeho potřebného. Ano, může šetřit, vymýšlet a kombinovat. Jednou ale i tak dojde na konec zdrojů. Jediným skutečným řešením je probourat se ven z cely, do prakticky nekonečného prostoru okolo ní.
Články k tématu na Nautilu:
Dobrý den Kapitáne, jsem rád, že můj komentář dopadl na úrodnou půdu a děkuji, že jste věnoval čas videu. Je plná emocía je mi líto, že jste nepostřehl logiku. Díky ní totiž nejen, že souhlasím s mnoha Vašimi názory na ECO a GREEN, ale i se podařilo, že po pěti letech od zahájení první průmyslové evoluce řízené člověkem, se INDUSTRY 5.0 dostala mezi průmyslové trendy další dekády a to i přesto, že není CIRKULÁRNÍ EKONOMIKOU, ani další PRŮMYSLOVOU REVOLUCÍ. Na rozdíl od nich byl totiž můj cíl jiný a to primárně neekonomický, i když nese značné ekonomické přínosy.
Jak jste si všiml, nestavím INDUSTRY 5.0 na strojích, či spolupráci strojů s lidmi, ale skutečně na systémové prevenci vzniku odpadu a plýtvání a s ohledem na to, že se plýtvá všude a všude vzniká odpad, je proto možné principy INDUSTRY 5.0 aplikovat ve všech oborech bez rozdílu a právě to způsobilo že jen za loňský rok přednášky a příspěcky s tímto tématem sklidili jen na LINKEDIN přes 1,5 milionu shlédnutí a jen v Indii jsem měl možnost přednášet pro dvě z indického TOP10 (jedna ve světovém TOP 100).
Za mnohem důležitější však považuji skutečnost, že aplikací principů systémové prevence vzniku odpadu a plýtvání bylo možné za posledních 7 let zabránit tomu aby se více než 1 milion tun výrobků stal odpadem a klienti tak uspořili přes 25M USD a to často bez kapitálových investic.
Recyklaci považuji za velkou lež více než dekádu https://michael-rada.medium.com/recycling-the-big-lie-story-26b0877b1d85 a obchodování s emisemi za největší zločin proti planetě a lidem https://michael-rada.medium.com/three-decades-of-indulgencies-3c0d55de6076 a je mi jen líto, že jsem zatím nenašel právníka, který by se nebál jít proti třetímu nejprofitabilnějšímu průmyslu světa, vládám a organizacím typu OSN, či WEF, které tento zločin veřejně podporují.
Věřím, že i z Vaší ponorky budete mít možnost do SVĚTA BEZ ODPADŮ A PLÝTVÁNÍ nahlédnout a kdyby jste náhodou při svých platbách zavítal jednou z pěti řek do Plzně, rád Vás kapitáne uvítám ve své Pracovně, která je na břehu jedné z nich.
V duchu INDUSTRY 5.0 Vám proto přeji úspěšný ROK OBNOVY, rok bez odpadů a plýtvání ve všech jejich podobách a pevné zdraví. A kdyby jste chtěl náhodou spolupracovat, zde je link na první přednášku tohoto roku, která 1.1.2021 otevřepa program strategického partnerství všem, kdo jsou připraveni nový svět budovat spolu se mnou a lidmi, a firmami, kteří tak již činí.
Bezpečnou plavbu kapitáne a těším se na Vaše další zajímavé postřehy
Michael Rada, Člověk
Vážený Michaeli, předně děkuji za pozvání, pokud se vyskytnu v Plzni, ozvu se.
Několik poznámek k řečenému, IMHO.
Nic, řízeného člověkem nemůžeme nazývat evolucí. Základním znakem evoluce je, vedle relativní pomalosti, spontánnost, neexistence plánu. Evoluce by to v jistém užším smyslu slova mohla být, kdybychom „vhodně“ předefinovali cíl a zbytek nechali svému osudu. Potíž je v tom, že to je skoro nemožné, protože tvorba zisku se stala univerzálním cílem, u nás dokonce pro obchodní společnosti uzákoněným.
Myšlenky typu „prevence odpadu“ jdou sice po směru zájmů zákazníka, ale proti principu tvorby zisku. Proto se mohou prosadit pouze a jedině regulací. Z maktetingových důvodů jsou obaly 3x větší, než je třeba, úmyslně se zkracuje životnost výrobků, podporuje se prodej nepotřebných či nefunkčních výrobků (teleshoping), propagují se nesmyslné služby.
A jaká tedy regulace? Zkusme např. extrémní spotřební daň na obaly. Musí to být řádově velké jednotky nebo spíše desítky %, ceny výrobku, protože jinak se to v tržním souboji nepozná. Vznikne složitá legislativa výjimek, hlášení a kontroly, něco jako cirkus okolo spotřebních daní (alkohol) nebo DPH. Záměna obyčejného papíru a balícího bude mít rozměr kauzy lehkých topných olejů. Další obrovský byrokratický balast.
Upřímně, nevím, jak něco takového rozumně a hlavně účelně prosadit.
S chutí jsem si přečetl odpověď a mám dobrou zprávu, systém funguje. Mám radost, že se svou řízenou Evolucí vymyká dalšímu ze standardů a další z představ o fungování světa, tak jak ho vnímají lidé.
Funkčnost je kromě jiného podpořena i tím, že na začátku každého z projektů, resp. před jeho začátkem pokládám majiteli, či řediteli jedinou otázku. „CHCETE GENEROVAT ODPAD, NEBO PROFIT“ s ohledem na 100% úspěšnost jediné odpovědi, je na snadě, že limit počtu instalací není dán nezájmem, ale spíše kapacitou, kterou mohu, či dnes již můžeme nabídnout. Ja však krásné pozorovat jak rychle se mění přístup, když na začátku projektu není kapitélová investice, ale místo ní milionová úspora, díky které je můj čas a celá implementace zaplacena dříve, než začně.
Rád bych znovu zdůraznil, že je důležité nevnímat odpad jen jako ODPADKY, tedy fyzickou formu něčeho, co házíme do oše, ale ve skutečnosti je rozeznáván a předcházen i odpad SOCIÁLNÍ, URBANISTICKÝ A PROCESNÍ a speciálně poslední z kategorií se nachází naprosto všude a lze mu tedy efektivně a systémově předejít a tím začít spořit.
Vámi uváděnou regulaci v nastíněné podobě nepovažuji za vhodnou, raději se přikloním k logice a opět si vezmu za vzor přírodu. Ta totiž sama neplýtvá, ale využívá, což jí přináší benefity a právě ty, jsou identifikovány a následně rozšiřovány a tím je celý systém posilován přímo ze strany účastníků, kterými je i mimovolně šířen.
Organizace typu EKO-KOM a další, které nepřinášejí přidanou hodnotu bych ze systému vyřadil a úspory, pak rozdělil pro růst funkčních projektů přinášejících změny. https://www.youtube.com/watch?v=or0mOtKWrXs&t
Už se těším na jednání se šéfem odpovědného direktorátu EK, který mne vyzval k jednání po zařazení INDUSTRY 5.0 do programu rámce udržitelného rozvoje Evropské Unie. Určitě se budu mít o co podělit.
Těším se na osobní jednání, mám rád zajímavé návštěvy v Pracovně, v níž INDUSTRY 5.0 vzniklo a odkud je ne cestě globálního rozvoje (aktuálně již v 10 zemích)
Přeji Vám krásný víkend prostý odpadů a plýtvání a plný pevného zdraví
Michael