Štítky

, ,

Byla polovina listopadu. Jsa poučen neúspěchem svých varování a odvoláním jediného chlapa, který alespoň zdálky vypadal, že má potuchy, co se děje, jsem se omezil pouze na hraní s dostupnými čísly. S Vojtěchovou, 2., nebo chcete-li „volební“, vlnou už nešlo nic dělat (jen pohřbívat mrtvé), Prymulova opatření i bez něj začínala fungovat a zdálo se, že vše směřuje k rozvolnění. Ale byl to buď fatální omyl (nevěřím) nebo spíš zcela účelový podvod.

Ke dni 14.11.2020 jsem zpravoval malou analýzu veřejně dostupných dat. Ta na první pohled vypadala krásně, ale při hlubší analýze už to bylo horší. S příchodem ministra Blatného bylo radikálním způsobem omezeno testování. V průběhu 1 měsíce se snížily 7 denní průměry počtu testovaných o více než 50%.

Vzhledem k tomu, že koeficient determinace počtu případů a počtu testů byl přes 90%, bylo zřejmé, že statistice uniklo velké množství (zejména nízkopříznakových a bezpříznakových) případů. Navrhl jsem korekci dat tak, jako odhad počtu incidencí při maximální dosažené testovací kapacitě (47 469). Vzorec zněl:

IK= I + (47469-T) . P

kde
IK je incidence korigovaná
I Incidence
T Počet testů
P Poměr pozitivních testů

Výsledek by dramaticky jiný:

Postupné snižování počtu testů a tím incidence vyvolalo i zdánlivý pokles reprodukčního koeficientu. V době rozhodování o rozvolnění nebyl na úrovni R=0,72 ale silně nad 0,9. Dá se říci, že v tomto okamžiku epidemie stagnovala a nebyl jediný racionální důvod k rozvolňování.

Závěr

Předvánoční zlepšení epidemiologické situace byla z velké části iluze, vyvolaná účelovou manipulací s počtem testů. Rozhodnutí o rozvolnění vyvolalo 3., tzv. vánoční, vlnu epidemie. Zahájení této manipulace jednoznačně souvisí s příchodem ministra Blatného.