Před časem rozvířil hladinu již skoro zapomenutý písničkář Jaroslav Hutka, když nebývale tvrdě a umělecky“ napadl legendu českého, tedy co to plácám, slezského písničkářství Jaromíra Nohavicu.
Nechci rozebírat, co kdy a kde Nohavica podepsal, případně řekl. Jen si vzpomínám na Portu v 83, kdy měl zaraženou činnost a přesto ho skoro 4000 respondentů označilo za osobnost Porty (bohužel marně, vyhrál tuším Daněk s asi 500 hlasy). To se jistě muselo soudruhům z STB mimořádně líbit, možná by bylo zajímé slyšet, jak ho tehdy chválili. Pan Hutka v té době hrdinně a zásadově bojoval proti bolševickému zlu někde v Holandsku.
Ale to je nakonec docela jedno. Skutečně důležité je jejich dílo. Ne, skutečně nejsem nekritickým Nohavicovým fanouškem, sám si opravdu s chutí zahraju jen pár jeho věcí a některé jiné výtvory považuji dokonce za mimořádně hloupé. Jenže ve srovnání s pohasínající hvězdičkou minulosti, která se snaží zviditelnit, je to pan hudebník a pan textař. Nechci nikoho přesvědčovat, srovnejte ale třeba texty známých hitů:
Krásný je vzduch
Krásnější je moře
Co je nejkrásnější
Usměvavé tváře
Pevný je stůl
Pevnější je hora
Co je nejpevnější
Ta člověčí víra
a proti tomu
Bláznivá Markéta
v podchodu těšínského nádraží
zpívá zpívá zpívá a zametá
je to princezna zakletá
s erární metlou jen tak pod paží
když zpívá zpívá zpívá a zametá
Vajglové blues
rumový song
jízdenková symfonietta
pach piva z úst
a oči plonk
to zpívá Markéta
bláznivá Markéta
Ještě markatnější rozdíl zjistíte poslechem Hutkova zhudebněného obvinění a následné Nohavicovy odpovědi (alespoň tak chápi i já).
Pro mne jasné, a co vy?
V době honů na čarodejnice, reprezentovaných mimo jiné kauzou Kundera, se nezapomeňme ptát na to nejdůležitější. Kdo vyjde vítězně ze souboje s věčností a lidskou chatrnou pamětí. Nohavica i Kundera šanci mají, Hutka a okopávači kotníků z Historického ústavu“ nikoli.
Pozn:iniciováno tímto článkem na BL
udavaci se tahnou lidskymi dejinami stejne jako nasili, valky, vrazdeni:-( Pred komunismem to byli ti co spolupracovali s nacisty, davno pred nimi jiz temer zapomenuti za Mocnarstvi RU a tak stale zpet co dejiny lidstva existuji tahle svinstva s nimi pluji:-(. Po letech budou mozna seznamy spolupracovniku s ODS a jine se soc.dem,? a stale dale a dale krajinou temnou:-(. Ale rozmazavat to jeste v pisnickach stylem Hutka? Opravdu nechutne :-(„Proslavi“ se nekdo pisni o Kunderovi ?———————————- driv ve jmenu cehosipry udavali mnohodnes zesmesnuji kohosize spatne je az z toho—————————–
Já si sice nemyslím, že měl Hutka zapotřebí se obout do Nohavici tímto způsobem, ale jestliže Nohavica skutečně podepsal & udával (kryla např.), nemám pro něj omluvy.Hutku ani jimé folkaře jsem osobně nikdy neposlouchal, ale vadí mi, když se do něj lidi navážejí, jaký to prý je „šumař“. Před svou emigrací znamenal Hutka pro celou řadu mých vrstevníků strašně moc, v dobách nejtužší normalisace to byl snad jediný nezcensurovaný hlas, který bylo lze na veřejnosti zaslechnout. Že si z něj massy uddělaly poloboha, za to on nemůže. V emigraci to měl s ČESKÝM písničkařením dost těžké a vrátil se ihned v listopadu 1989.
Hutka je hudebně naprosto strašný, o textech raději nemluvím. I kdyby byl jinak svatý, jeho tragický projev to nijak nezlepší. V době, kdy to měl Hutka „v emigraci s ČESKÝM písničkařením dost těžké“, Nohavica sádroval z milosti primáře zlomené nohy v nemocnici. Aby člověk, který před komunismem zdrhl, nadával jinému, který zůstal a musel jim čelit, to považuji za víc než drzé. Strašně miluju spravedlivé hrdiny, teoretiky!! Ani bych o pana Hutku nezavadil, protože je břídil, nebýt jeho pokryteckého útoku. Kladu si velmi prostou otázku, proč to vlastně udělal? I kdyby to nakrásně byla pravda! Napadá mne jen jednu odpověď, jeho škvár už nejde na odbyt, Nohavicův ano. Proč se nepřiživit?
Shodou náhod dnes v BL vyšel zajímavý Hutkův článek o na státní svátek 28. října vyznamenaném Jiřím Zenáhlíkovi, který dle Hutky o sobě tvrdil, že byl činný za druhé světové války, kdy po útěku do Británie se prý účastnil v řadách americké armády invaze do Normandie, bojů na západní frontě a osvobození Československa…ač to zřejmě není pravda.http://www.blisty.cz…rt43735.htmlAč to jistě není vůbec důležité, mně se některé Hutkovy písničky, včetně moravského folkloru, nazpívané v 70. letech, docela líbily, zejména dík zajímavostí jejich textů. Rozhodně bych je nepovažoval za škvár.http://www.hutka.cz…l/texty2.htmlTehdy též vyšla jeho čtivá knížka „Dvorky“ v Publishers 68 v Torontu. Hutkovu pozdější písničkářskou tvorbu nesleduji systematicky a tak se k ní nevyjadřuji. Na útok Hutky vůči Nohavicovi mám podobný názor jako Vodník. Nohavica měl před měsícem, myslím v pořadí již druhý, koncert v Torontu (byl jsem tou dobou v Evropě) a dle krajanského vysílání tu sklidil velký úspěch. Už někdo slyšel Nohavicovy básnické překlady tří Mozartových oper (Cosi fan tute, Don Giovanni a Figarova svatba)? V rozhovoru uvedl, že ho to překládání Da Pontiho libret velmi bavilo.
Kapitáne, předně je třeba lišit člověka a umělce. Umělec může být geniální, jako třeba Stanislav Kostka Neumann, Jakub Deml nebo Louis-Ferdinand Céline, jako člověk to může být svině.Nyní hodnotíme člověka. Nohavica udal Vladimíra Hanzela a jeho přítelkyni Jarmilu Polákovou. Je to podle Vás normální? Co by podle Vás odčinilo to, jak se jim kommunistické régime na základě jeho udání mstil?A ještě něco: „Aby člověk, který před komunismem zdrhl, nadával jinému, který zůstal a musel jim čelit, to považuji za víc než drzé. Strašně miluju spravedlivé hrdiny, teoretiky!!“ Kdyby všichni hlasovali nohama, nebo alespoň nešli volit, tak by se kommunism zhroutil jako domeček z karet. Je nutné si přiznat aspoň dnes, když už ne dávno, že emigranti byli hrdinové, zatímco ostatní poserové (vyjma disidentů).
2 Aleš Z.Taky jsem si článku všiml, ale číst bylo utrpení. Jen mne pobavilo tohle:> Od nástupu tohoto prezidenta už mě na státní svátky nezvou a nemám tam na nikoho kontakt. Ale snad přece vědí, co dělají.Co si o tom myslíte? :)Mám silný pocit, že se p. Hutka snaží stát největším posuzovatelem antikomunistického odboje, když to drnkání už nevynáší. Jenže to má minimálně 10 let zpoždění, dnes to zajímá jen velmi málo lidí. Mimochodem, Hutka prohlásil, že o Nohavicově „konfidentství věděl od roku 1991. Píše se rok 2008. Proč až dnes?Pravě poslouchám Hutku v televizi V zajetí železné opony. Ta parodie na moravskou lidovku v úvodu by měla být trestná, libit se může tak maximálně Pražákům. Důležitě rozpráví, hlavou naznačuje tečku za větou i čárku mezi větama. Bezva komik:)
> Od nástupu tohoto prezidenta už mě na státní svátky nezvou a nemám tam na nikoho kontakt. Ale snad přece vědí, co dělají. Co si o tom myslíte? 🙂 Kapitáne, nijak mě nepřekvapuje, že Hutka není zván na Hrad prezidentem Klausem a jeho týmem. Asi si někde vzájemně stoupli na kuří oka. Jak tomu bylo za Václava Havla nevím; patrně Hutkovy vztahy k Hradu byly podstatně lepší. Jak si vzpomínám, v jedné své disidentské písni zpíval Hutka o „paragrafu šavle“, zavřeném Havlovi, kterého směle přirovnával k Havlíčku Borovskému (já vím, dost toto přirovnání kulhá)…
>Nohavica udal Vladimíra Hanzela a jeho přítelkyni Jarmilu Polákovou. Je to podle Vás normální? Co by podle Vás odčinilo to, jak se jim kommunistické régime na základě jeho udání mstil?Za prvé to není jisté. To, co jsem četl, začínalo slůvkem prý, ale možná jsem jen špatně hledal. Za druhé to nikomu 17 let nevadilo, přesto, že se třeba Hutka to věděl. Podle mne není až tak důležité, jestli je Nohavica bonzák, to je léta pryč a je to dilema jeho bezesných nocí, daleko víc mne zajímá kdo a proč tuto kauzu připravil a načasoval na dnes. Nezastírám, že je pan Hutka osobně nesympatický, jeho tvorbu považuji za horší než špatnou a jsem tedy zaujatý. >Co by podle Vás odčinilo to, jak se jim kommunistické régime na základě jeho udání mstil?To nerozhodnete ani vy ani já ani nějaké noviny. Nikdo nemá právo ho soudit s jednou výjimkou, těch, kterým případně ublížil. Jen ti mají právo mu odpustit za podmínek, které uznají za vhodné, nebo taky vůbec.> Kdyby všichni hlasovali nohama, nebo alespoň nešli volit, tak by se kommunism zhroutil jako domeček z karet.:)) Směju, až se za břicho popadám. Vy jste naprosto nepochopil to je to diktatura.> Je nutné si přiznat aspoň dnes, když už ne dávno, že emigranti byli hrdinové, zatímco ostatní poserové (vyjma disidentů).Osobně bych řekl, že to bylo spíše naopak. Škoda, že jste s ohledem na svůj věk nestil prokázat své neposeroutkovství:) Musím jen opakovat: Miluju salóní hrdiny.
Ano, pravdu je třeba zkoumat padni, komu padni. Nijak zvlášť jsem se o Nohavicovu affairu nezajímal, takže nechci přijímat ukvapené závěry typu: „Nic tak hrozného se nestalo, protože se mi líbí jeho písničky.““Nikdo nemá právo ho soudit s jednou výjimkou, těch, kterým případně ublížil.“V tom se nikdy neshodneme.“Vy jste naprosto nepochopil to je to diktatura.“Tak to jsem rád, že jste pochopil alespoň Vy a vysvobodil jste nás z ní. Děkuji z celého srdce.“Škoda, že jste s ohledem na svůj věk nestil prokázat své neposeroutkovství:)“Nikdy jsem ze sebe hrdinu nedělal. Ale možná právě proto mám hrdiny v úctě, například Mašíny.
>V tom se nikdy neshodneme. To snad je nějaké skryté náboženské reziduum. Všichni vytrvale chtějí mí právo odpoštět prvotní hřích:) > Tak to jsem rád, že jste pochopil alespoň Vy a vysvobodil jste nás z ní.Míra nepochopení principu fungování diktatury mě nutí až ke úsměvu. Promiňte, ale jste zcela mimo realitu. Zábavné poznámky beru, zasměju se s vámi, ale to opravdu mnoho neřeší.> Nikdy jsem ze sebe hrdinu nedělal.To ne, ale přesto si osobujete právo posuzovat hrdinství jiných i v situacích, které nedokáže ani představit (viz předchozí myšlenka).> Ale možná právě proto mám hrdiny v úctě, například Mašíny.Podřezávači svázaných zajatců a loupežní vrazi se ode mne úcty opravdu nedočkají. Při tomto přístupu jsou největší hrdinové sebevražední islamističtí atentátníci. Při setkání s podobným typem lidí, je lépe střílet jako první, máte-li tu možnost. A to bez ohledu na to, které straně barikády se nacházíte.
A jen tak mimochodem, nejedná se v případě podpory Mašínů o třesný čin schvalování trestného činu dle §165? To, že to trestný čin byl, podle dnešních i tehdejších zákonů sporu není. Jakoupak právnickou kličku vymyslíte?
„To snad je nějaké skryté náboženské reziduum.“Nikoliv. Jen mít právo soudit, které nám berete.“To ne, ale přesto si osobujete právo posuzovat hrdinství jiných i v situacích, které nedokáže ani představit (viz předchozí myšlenka).“Mám poměrně velkou představivost, navíc jsem historik. Váš názor mi příliš připomíná: „Mlč. Není ti 60 a nebyl jsi v Rusku.““Podřezávači svázaných zajatců a loupežní vrazi se ode mne úcty opravdu nedočkají.“A jaký je Váš názor na Gabčíka s Kubišem?“To, že to trestný čin byl, podle dnešních i tehdejších zákonů sporu není.“Je. Byla to nutná obrana nebo krajní nouze.“Jakoupak právnickou kličku vymyslíte?“Klidně mne udejte, za Mašíny si půjdu rád sednout.
> Mám poměrně velkou představivost, navíc jsem historik.To vám neberu, vaši znalost faktů obdivuji (bez ironie). Nicméně závěry, které z těchto faktů vyvozujete jsou velmi často chybné. Konkrétně na ten komunismus si pamatuji dost dobře. V jeho různých formách mutacích žilo pár set milionů zbanělců, kteří ho přitom mohli tak jednoduše odstranit:) To přece nemyslíte vážně?> „Mlč. Není ti 60 a nebyl jsi v Rusku.“ Není mi šedesát a v Rusku jsem byl. Proto se mne také mimochodem baví vaše názory na Rusy:) > A jaký je Váš názor na Gabčíka s Kubišem? O atentát jsem se nikdy nezajímal, tak jen na základě povrchních znalostí. U podobných akcí je důležitá hlava, nikoli ruce. Tihle dva byli jen vojáci, kteří plnili rozkaz. Taková je válka. Jiná věc je motivace lidí, kteří je sem poslali. V podstatě tito lidé počítali s krvavou reakcí Němců, to byl hlavní účel jejich akce. Vyburcovat nenávist Čechů k Němcům, předvédst Spojencům, že Londýnská „vláda“ je víc než spolek užvaněných strejců. Zbytečná a nesmyslná akce pro posílení politických ambicí úzké skupiny, hovící si pěkně v teple a bezpečí.> Klidně mne udejte, za Mašíny si půjdu rád sednout.Petersi omlouvám se, u mého komentáře chyběl smajlík. Bizarnosti verbálních zločinců neuznávám, to je typická agenda totalitních režimů. To já nikdy podporovat nebudu. Také nejsem udavač, tedy pokud zrovna nejste vrah, ohrožující nevinné lidi:) Já jsem jen chtěl vědět, jak se právní vědomec srovná nezákonnou podporou vrahů. Když vás nezastaví představa nože zajíždějícího do krku svázaného chlapa, myslel jsem, že vás jako právníka zastaví alespoň formální nepřijatelnost. Ideologie je ale mocná čarodějka a vy podléháte příliš snadno:)
Já si kommunism pamatuji matně, ale přeci jen trochu.“V jeho různých formách mutacích žilo pár set milionů zbanělců, kteří ho přitom mohli tak jednoduše odstranit:)“Právě, že moc jednoduše ne. Musela by být jednota odporu. A diktatura moc dobře ví, že k ní nikdy nedojde. Je příliš risiková.“u podobných akcí je důležitá hlava, nikoli ruce.“OK, tak jak byste trestněprávně hodnotil jednání Beneše?“Ideologie je ale mocná čarodějka a vy podléháte příliš snadno:)“Právo vždy reflektuje žádoucí stav. Co je pro jednoho sprostá vražda, je pro jiného žádoucí jednání. Vizte právě atentát na Heydricha.
> Právě, že moc jednoduše ne. Musela by být jednota odporu. Jednota odporu? Každá řádná diktatura rozežene podezřené shromáždění více než 10 lidí. Jen si vemte, jak u nás v tzv. demokracii rozhánějí těžkooděnci sešlosti skinheadů v počto 50 lidí, vynásobněte tu snahu tak pěti a budete mít bolševickou představu svobody shromažďování:) > A diktatura moc dobře ví, že k ní nikdy nedojde.>OK, tak jak byste trestněprávně hodnotil jednání Beneše? Podle právních kliček to neumím. Taky nevím, jestli to byl právě on, kdo ten nesmysl prosadil (opravdu jsem se o atentát nikdy moc nezajímal). Ale strůjci toho atentátu byli obyčejní teroristé, jejich úmyslem bylo vyvolat krvanou odvetu, jak jsem již napsal. Nemělo to žádný vojenský význam, nepřiblížilo to konec války ani o jeden den, nezachránilo ani jeden život, jen cca 15 kČechů zbytečně zemřelo. Wiki píše toto:Atentát na Heydricha podle historiků přispěl k tomu, že Britové definitivně uznali Eduarda Beneše za legitimní hlavu Československa. Kruté řádění nacistů, které mělo být odvetou za Heydrichovu smrt, pak v mnohém usnadnilo uznání pozdějšího odsunu německého obyvatelstva ze strany západních Spojenců.Takže 15 000 lidí jen proto, aby uznali Beneše prezidentem, bezva volba. >Právo vždy reflektuje žádoucí stav.Žádoucím stavem je podřezaný zajatec nebo zbytečné vydráždění nepřítele ke zvěrstvů?
”Mám poměrně velkou představivost, navíc jsem historik …“
Vaše představivost sahá tak k nafukovací panně a historik jste tak mizerný, že za vrchol moderního dějepisectví považujete poznatek, že používání pojmu „feudalismus“ je marxismus.