Štítky
Na twitteru jsem vysvětloval jednomu později narozenému, že ruské mediální zdroje dnes plní stejnou funkci, jakou plnila Svobodná Evropa a BBC v dobách komunismu. Situace je totiž zcela analogická, jen strany se otočily o 180°.
V 70. a 80. letech samozřejmě tehdejší diktatura společnost daleko víc „utěsněná“ před průnikem informací z druhé strany, než je tomu v současnosti. Dnešní vládní propaganda místo toho užívá metody zahlcení nejpřístupnějších informačních kanálů, spoléhajíc na konečnou schopnost člověka přijímat a pamatovat si informace a přirozenou lenost, zkoumat méně přístupné zdroje. Výsledek je přibližně stejný, do neuronů nás plebsu se dostává převážně jen ta „správná“ propaganda.
Stejně jako v dobách komunismu existuje „nepřítel“, který využívá všech skulin, aby se k našim uším dostala zase jeho propaganda. Slogan Svobodné Evropy „… nezávislá rozhlasová stanice, financovaná kongresem USA…“ pobaví i dnes. I sám Pavel Tigrid na sklonku života říkal zcela otevřeně, že to byla propagandistická stanice. Nedělám si nejmenší iluze o tom, co jsou dnešní ruská média, zaměřená na zahraničí, jistě tomu nebude jinak.
Zásadní problém občana v civilizované zemi je ten, že může posoudit jen věci týkající se jeho bezprostředního okolí, maximální problémy, v nichž je alespoň trochu odborníkem. Snadno rozpoznáme lhaní v otázce cikánské menšiny a tzv. diskriminace, sexuální „orientace“, životní úrovně či exekutorské „spravedlnosti“. Alespoň minimální vzdělání je nutné k rozpoznání ekopodvodů typu biopaliva či sluneční energie. Ale kdo z nás byl v Iráku, Afganistánu, Krymu, Sýrii, Nikaragui …. Jsme odkázáni pouze na propagandu jedné či druhé strany, protože neexistuje strana, která by současně chtěla a měla příležitost poskytovat objektivní informace.
Nejnebezpečnější je konzumovat propagandu jen jedné strany, je-li dělána dobře, máte velmi malou šanci dostat se k pravdě. Konzumace propagandy i druhé strany sice nezaručuje, že se pravdy dopátráte, nicméně budete upozorněni na věci nezapadající do schématu první strany, k nimž byste se horko těžko dopracovávali sami.
Propagandisté obou stran mají panickou hrůzu před takovými jedinci, kteří porovnávají. Měli z nich hrůzu bolševici, mají z nich hrůzu i dnešní tzv. „demokraté“. Hon na „šiřitele“ a „konzumenty“ ruské propagandy není ničím jiným než projevem strachu z toho, že by si snad ten bezprávný dav občanů druhé kategorie mohl vytvořit vlastní, jimi neřízený a „nekorektní“ názor. Kvílení tzv. elit, (post)bolševických umělců, prodejných politologů a historiků, nadávání české blbce a křupany, co podléhají ruské propagandě, je pro mne rajskou hudbou. Máme šanci, lidé neztratili svou schopnost odolávat stupidní propagandě, stejně jako za komunismu. Ani tady se prakticky nic nezměnilo.
Takže, nenechte se zastrašit, ať je to dnešní elita, kdo má strach!
To není ani tak o strachu, jako o únavě. Zdroje jednotlivce jsou omezenější, než zdroje systému. Stokrát nic umořilo osla a stokrát opakovaná lež se stane pravdou. Devadesát devětkrát odoláte, ale po sté rezignujete, protože potřebujete síly i na něco jiného, než boj se lží, zatímco lež má k dispozici všechny své kapacity jenom na vaše obelhávání.
Naprostý souhlas s článkem. Úplně mě zděsilo, když se mi nedávno zopakoval výjev z mládí. Jak soudruzi štkali, že ta zahraniční propaganda by vůbec neměla dolehnout k uchu nevinného ovčana. Jak je potřeba vysílání rušit a materiály zabavovat.
Jinak věcně vzato, má sledování druhé (i třetí) strany ještě jeden přínos. Není to totiž je tak, že by člověk udělal jakýsi průměr dvou desinformací. Je pravda, že v daný moment je obtížné zhodnotit předkládanou informaci.. ale když si člověk je schopen se seznámit např. s tím, co říká na veřejném slyšení v polském sejmu Polka žijící na Ukrajině, co se píše v novinách v Polsku a jak si dělají srandu z místní nerozborné jednoty médií Němci, tak ten hnůj z ČT začne páchnout o to silněji. K tomu se dá vyhodnotit i historie zpravodajství a to jak média, tak i redaktora. Nejlépe když je daný soudruh znám i z minulé éry.
No a poslední, pro mě nejzajímavější, je přímé srovnání s možností ověření online nebo s krátkým zpožděním. Zde je asi nejlepší příklad jak presstituti ČR vítězili na Donbasse ještě několik dní po Ilovajsku. Zatímco na informačních zdrojích opolčenců byly už několik dní jednoznačné informace. Které se ukázaly po faktické stránce pravdivé – mapy, postupy, rozložení sil. Nebo ta bezradnost, když Kyjev začal užívat Toček .. na CNN překvapené komentátorce uniklo cosi .. ale vždyť to pustili NAŠI.
A pak tu máme youtube, na kterém jsem trávil poměrně dost času zejména ze začátku konfliku. Jak Turčynov poslal brance proti obyvatelstvu a oni po cestě naráželi na vesničany a hádali se. Člověk si za pár dní při znalosti polštiny a ruštiny zvykl i všechny ty odstíny mezi tím a byl schopen porozumět a odhadnout polohu dění s přesností na 500km 🙂
Je jen škoda, že neumím arabsky. Měl jsem ale to štěstí chodit na konverzace k šarmantní dámě s francouzsko-libanonským původem, která byla po této stránce dobře informovaná. Bylo to v době agrese vůči Lybii a už tehdy tvrdila, že se chystá agrese vůči Sýrii. Moc zajímavé debaty to byly.
Podle mne je naprosto nezbytné se naučit jazyk nepřítele právě vládnoucího suveréna (kterému naše lokajská vláda dělá poskoka) a sledovat i jeho informační zdroje. Dělal jsem to tak za bolševika (byť jsem tehdy neuměl anglicky a poslouchal proto jen Hlas Ameriky a Svobodnou Evropu) a hodlám v tom pokračovat i nadále.
A je zajímavé, že přitom člověk naráží neustále na identická schemata.
(to máš určité z toho tvého ./doplň aktuální název /… ) doprovázené vědoucí jiskrou v oku majitele pravdy.
Jo, jako kdysi. Škoda jen, že s tou propagandistickou válkou, které stejně rozumný člověk nevěří ani slovo, nevrátilo i mládí:)
Přiznám se, že jsem Ukrajinu až tak moc podrobně nesledoval. Bylo celkem jasné, o co jde, zbytek jsou technické detaily. Zajímavější byla reakce našich potentátů. Myslel jsem, že nacismus je pro evropské politiky nepřekročitelná hranice. Mýlil jsem se, jim je to naprosto jedno a tak jak jsou schopni spolupracovat s islámskými teroristy, tak to zvládnou i se skutečnými nácky. Celé ty hony na naše tzv. neonacisty jsou jen pokrytectví.
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/CT-informuje-Ziskali-jsme-cenu-za-vyvazene-zpravodajstvi-o-Ukrajine-373047
Tak soudruzi si nadělili cenu za objektivní zpravodajství z Ukrajiny. Ta dnešní věrchuška dovede překvapit a posunout dno žumpy i za plného provozu.
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/04/30/jeste-cenu-pro-bartusku-aneb-germaqnicu-tys-mi-zase-dal/
pěkná „pitva vetřelce“
Existují na ruském webu i stránky, zabývající se překlady překvapivě i českých zdrojů, např.:
http://inosmi.ru/world/20150321/226998135.html
bylo by zajímavé udělat automat a propojit i diskuse 🙂
Bohužel se na to nedostanu, tracert končí někde v Norsku. Člověk to musí obejít. Třeba je to už ta novodobá rušička, jako v mládí 🙂
Plne súhlasím.
Bez ruských zdrojov, bez nadhľadu ruských intelektuálov, sa veľmi ťažko dá priblížiť k pravde.
Treba mať na pamäti, že sú tiež poriadne zasvinené zapredancami, ako naše.
Pingback: Proč číst a poslouchat ruské zdroje | Outsider Media
Pingback: Proč číst a poslouchat ruské zdroje | ALMANACH
Kdyby člověk nesledoval oba zdroje, přišel by o spoustu poučných záznamů:
Taková perlička, výtečně demonstrující, jak se „bojuje proti kremelské propagandě“.
Tady se soudruh Pacner pohoršuje nad kremelskou drzostí
http://technet.idnes.cz/demagogie-z-kremlu-pristani-na-mesici-dwr-/tec_vesmir.aspx?c=A150621_213520_tec_vesmir_kuz
a tady je původní článek
http://izvestia.ru/news/587742
Přitom Pacner by měl umět rusky, když byl za bolševika podporovaným autorem. Starého psa novým kouskům nenaučíš, jen už na něj asi leze demence a ztrácí i schopnost rozpoznat ironii a pochopit smysl článku.