Tak nám, paní Millerová, spustili v Kazachstánu tu revolůci
A jakou, milostpane, barevnou, barevnou?
A jakou jinou? Vědí, když revolůci, tak dycky barevnou!

Od pondělí v Kazachstánu probíhají nepokoje. Tak jen krátce letmý přehled.

Proč?

Údajným spouštěčem bylo zvýšení cen za paliva. Kazachstán je bohatý na ropu a stát nezatěžuje cenu za benzín velkou daní, takže je poměrně levný. Ty protesty ale prý začaly kvůli vysoké ceně za propan-butan, oblíbený mezi populací. Cena byla loni kolem 60 Tenge, nyní asi 120.
Mluvčí výrobce tvrdí, že oni dodávají na trh za 77-80 Tenge. Mimochodem, 100 Tenge je asi 15 korun. Tak to jen pro kontext vysokých cen.
To taky vypadá, že ceny zvedli obchodníci a udělali to synchronně jak mezi sebou, tak s těmi, kdo aktivoval tzv. opozici a vyvedl lidi do ulic. Navíc ne po celé zemi, jak si ukážeme.

Kdo protestuje?
Kazachstán je do velké míry rozdělen nejen mezi už malou Ruskou a velkou Kazašskou populaci, ale ta Kazašská se dále dělí na 3 tzv. žuzy, ty dále na kmeny, rody… prostě pastevecká společnost s jakousi rodovou a klanovou strukturou, která po rozpadu SSSR převládla a určuje i veřejné funkce – a tím i naprosto brutální systémovou korupci.
Tak tedy prostestuje se na severozápadě země, prakticky v tom výběžku a občas i kousek od něj. Jih země (s bývalým hl. městem Alma-Atou) stejně jako střední část s novým hlavním městem, byly zpočátku klidné.
Den poté ale organizátoři už zaktivizovali i dav v Alma Atě. Takové ty „převážně poklidné protesty“ .. zapalovali policejní auta, rabovali úřady a policie je pacifikovala.


Kdo to organizuje?
Jsou dva důvody, proč si myslím, že to někdo organizuje. Jednak už zmíněná synchronní zvednutá cena u obchodníků a s nimi současně aktivizovaná opozice.
K opozici … docela důležití protagonisté Kazašské opozice například žijí a působí v Kyjevě, na Ukrajině. Nápadně to tak připomíná scénáře Běloruského pokusu o převrat, nebo Ukrajinského Majdanu. Stejní organizátoři.

Jaké jsou ohlasy?
Vypadá to, že i v našem mainstreamu se to vydává za podobné události jako zmíněné na Ukrajině a Bělorusku – boj za lidská práva atd..

Jak dál?
Jsme na počátku, neznáme cíle zadavatele, neznáme motivace stávají vlády zůstat, ale víme, že pro zvenčí placenou opozici je to asi jejich poslední šance, nakonec viděli úspěch na Ukranině, aspoň dočasný, viděli propad v Bělorusku, ovšem placení agenti dostali svá místa v Polsku a Litvě. Jak to bude s nimi, kdo ví… nakonec taky vědí, jak dopadl Míša Saakašvili.
Budou se podle mě snažit bojovat, dokonce v doslovném smyslu slova, nejspíš také proto, že zadavatel musel zahrát vabank, teď nebo nikdy, utekli z Afghanistánu, mají problém, silnější nebudou.
Tihle demokraté tedy dosáhli toho, že se jim podařilo spálit část města. Prostě taková americká forma demokracie – převážně pokojná.

Z pohledu geopolitiky to vypadá, jako by se USA rozhodly navést chaos v Kazachstánu co největší. Čím víc se jim podaří zničit, čím nesmiřitelnější to vykope zákopy, tím v podstatě pro zadavatele lépe, protože spojencem už stejně nikdy nebude, tak ať je z jejich pohledu radši bolavým vředem pro geopolitické oponenty – Rusko a Čínu.

Výhledy
V zemi ještě v podstatě vládně Nazarbajev, lidé vědí, jak to dopadá, když vyhrává americká demokracie – mají příklad v Kyrgystánu, kde se točí revoluce co pár let a chaos se tam už stal státním zřízením.
Těžko soudit a už vůbec ne rozumem, v těchto případech. Buď se nemilovaná, ale předvídatelná a relativně prosperující státní moc vzchopí, nebo se země zhroutí .. anebo tam přijede udělat pořádek Putin. Nezapomínejme, že Bajkonur a podstatná část ruského kosmického programu je doma v Kazachstánu.
Myslím, že je to i částí přípravy na jednání Putin-Biden. Nemám tušení, jestli to byla pohrůžka nebo vytažení esa, jestli byla pohrůžka seriozní nebo vytažení esa předčasné. Vidíme jen výjevy.

Uvidíme během následujících dní a přejme Kazachům, aby si nezlikvidovali zemi jako většina zdemokratizovaných postosvětských -stánů včetně Ukrajiny.

Update 6.1.
Takzvaná pouliční opozice má asi nejblíže k demokratickým silám USA, které provádějí tu a tam ty převážně poklidné protesty – rabování, vypalování obchodů a tak .. navenek prostě zločinecké bandy, které ovládnou město vždy, kdy vojsko a policie nereaguje.
V USA měly tyto bandy přikrytí, v Kazachstánu bych řekl, že nemají a mít asi nebudou. Jak jsem psal, není to ten typ převratu, který byl dobře připraven a zinscenován. Byl spuštěn spíš proto, že ti agenti byli placeni už dlouho, do budoucna se s nimi nepočítá k ničemu konstruktivnímu a pro zadavatele je lepší je použít teď na udělání co největšího bordelu než jen tak odepsat. A samozřejmě většina rabujícího davu jsou vždycky aktivní dobrovolníci, kteří to dělají rádi.
Otázka by měla stát spíš tak, co dělá Kazašská vláda, nebo nedělá? Nebo kdo tomu vládne?

V té zemi donedávna vládl Nazarbajev, jak to bylo v době rozpadu SSSR zvykem, generální tajemníci se prohlásili ve své svazové republice za prezidenty a vyhlásili samostatnost. Pak většinou vyhnali ruské obyvatelstvo (ano, i z Kazachstánu) a poté zjistili, že mají problémy s udržením infrastruktury.. ale to je jiný příběh.
Takže tento Nazarbajev nechal postavit to nové hlavní město Astanu, kterou pak po něm nazvali Nursultan a on před nedávnem předal vládu, patrně s mnoha podmínkami, zajišťujícími mu bezpečí a vliv. Ono to není prostě jednoduché, když je v zemi co ukrást či zdemokratizovat. Nazarbajev měl mít například hlavní slovo v komisi pro bezpečnost.

Tak jak tedy vypadá obrázek v tomto kontextu? Astanu vyčistili od převážně pokojných demokratů snadno, oni sami nějak zmizeli, zato Alma Atu jim nechali. Dopřáli jim pocit vítězství, nezasahovali, nebo ne dostatečně. Proč, na čí příkaz nebo nepříkaz? Kdo ví…
Každopádně se rozběhl i internet a na něm videa toho opozičního demokratického převážně pokojného rabování. Dokonce i video o tom, jak si soudruzi opatřují zbraně z vyrabované zbrojnice. Nedá se vyloučit, že to nenatočil euforií zblblý účatník, ale taky se dá přemýšlet o tom, zda to nebyla mediální příprava na něco dalšího .. na to, že kdo zachrání bývalé hlavní město před totálním prodemokratickým zničením, toho se nebudou obyvatelé ptát na to, jak to udělal.
Ať tak či onak, Tokajev (to je současný president) nejspíš odstranil Nazarbajeva včetně jeho klanu od moci a ovládl bezpečnostní výbor.
A pak to už šlo rychle – v noci najela armáda, trochu se střílelo a do rozednění bylo v podstatě hotovo. Pár desítek mrtvých, výjimečný stav, v centru pár ložisek, ale izolovaných, asi jako když si vzpomenete na kyjevský Majdan, jen tehdy proamerická opozice Janukovyčovy policisty zapalovala a střílela, kdežto v Alma Atě vojáci drží pod muškou ty opozičníky.

Výsledkem tedy je, že armáda plně stojí za presidentem, vzhledem k demonstraci svých demokratických metod opozice asi nebude mít mezi populací moc velkou podporu ani v hodnotách, a už vůbec ne v ochotě vyjít na ulici.
Tokajev odstranil Nazarbajeva, vyhlásil, že uspořádá brzy volby .. vypadá to, že dojde ke změně mocenských poměrů.

Má to ještě geopolitický kontext: byla aktivovaná ODKB, vsadil bych se, že linka do Moskvy je žhavá a prý přiletěli poradci. Místo ukrajinského se nám začíná ukazovat spíš běloruský scénář. Možná bude Biden se Zemanem za nějakou dobu vyhlašovat za presidenta někdoho z Kyjeva, kdo se ani voleb neúčastnil, a v Kyjevě budou budovat dvůr pro presidentský pár, jako to EU provádí v Litvě v případě paní Světlany.
Ale o tom zase příště, až se víc vyjasní a nebude potřeba tolik spekulovat.

Ještě doplněk 6.1.
Když už jsem si zaspekuloval na vidlákovi
https://www.vidlakovykydy.cz/comment/2072828#comment-2072828
tak to připíšu i sem, s otevřeným hledím.

Jde o roli ODKB – tj. záměr především Ruska a role členů, geopolitický pohled a předpověď budoucnosti země a regionu.
Je zřejmé, že Kazašská vláda žádné jednotky z cizích států nepotřebuje na to, aby vyšťourali pár lidí ze sklepů a přivedli je k soudu. Proč tedy státy ODKB jednotky posílají – komu, resp. proti komu a co tím demonstrují oni a co Rusko?

Geopoliticky je to jasné, jde o demonstraci jednoty, jak je to nakonec zvykem i v NATO. Členská země požádala, spojenci vyhověli. (mimochodem, když byl napaden Karabach a místní sorosovský tisk pokládal řečnické otázky proč Rusko neposlalo vojsko proti Azerbajdžánu, tak to bylo jednak proto, že Arménie nepožádala a hlavně, Karabach byl podle mezinárodního práva územím Azerbajdžánu .. konec vsuvky)
Ti členové nejsou sice takové šajby, aby se jich oponent zaleknul, nebo dodali spojenecké síle vážnost, ale to nejsou přece ani naši žoldáci, co tu a tam vyvěsí vlajku na US základně a formálně dodají bojový traktor či nemocnici. Je to v této rovině demonstrace toho, že Kazachstán je pro účely barevných revolucí ztracen. Tečka.
Podle mého názoru je role aktivit ODKB ještě v posílení pozice Tokajeva. Domnívám se, že v něm byl nalezen realizátor změn, vedoucích k užší integraci Kazachstánu s Ruskem. Nebude to jako s Běloruskem, přece jen Kazaši jsou jiný národ, ale bude to na stejné lince, jen s odstupem, s jinou intenzitou. Nazarbajev se svým klanem odcházejí, asi jim nakradené nechají, domluví se, v tomto ohledu může Putin poradit. Podle mě tyhle balanční cvičení naplňovaly většinu jeho projektů od doby, kdy si ho Jelcin vzal jako předsedu vlády.
A nezůstane u toho, do integračního projektu se postupně zapojí většina bývalých sovětských republik. Mám takový dojem, že se počítá i s Ukrajinou, jakkoliv to bude znít Bidenovcům a divákům sorosovské ČT nepravděpodobně. Otázka visí nad Pobaltím, kde rozhodne podle mého mínění krutost zimy a míra debility EU v čele s Německem. Pokud eurobolševici s Němci ve svých likvidačních plánech nepoleví, tak bych se moc nedivil, kdyby si i pobalstké země pragmaticky zvolily raději teplo a světlo, než zimu, blackouty a roli jednorázového bodáku a klacku v rukách USA případně jiných tradičních kurátorů. Ale to předbíhám.

Rusko v listopadu USA poslalo dokument, kde definovalo podmínky pro mírové uspořádání světa, nebo aspoň regionů kolem. V prosinci pak zveřejnili podstatné části z něj, což bylo mainstreamem označeno za ultimata. Vzpomeňme Putinovo vystoupení v Mnichově 2007, také v západní bublině způsobilo šok, přitom říkal jen zjevné věci a předpověděl nevyhnutelné důsledky, jen to bylo v západní bublině tabu, dílem z ideologických důvodů, dílem prostě z ignorance. Prosincové pozice jsou stejného typu, prostě to tak nějak bude a buď se domluví, nebo ne ale dopadne to podobně.
V tomto smyslu byla nachystaná šachovnice pro rozhovory plánované na 10.1.

Za zmínku by stál ještě rozbor toho, jak se Rusko vypořádávalo s hybridní válkou od roku 1999 do 2022. Od krvavé Čečny, která jej málem rozervala, přes reálné nebezpečí od Gruzie a podivně chaotické reakce na Ukrajině po zatípnutí převratu v Bělorusku a (z dnešního pohledu) poměrně bravurnímu využití amerických majdanovských sil v Kazachstánu. Ale tomu asi věnuji jiný článek.

Mám momentálně dojem, že další update nebude potřeba. Tokajev upevní pozici, klan Nazarbajeva jde od válu, ale bude to na jejich poměry v klidu, Kazachstán se víc vintegruje do ruského světa, zavede nejspíš opatření proti práci cizích agentů v zemi – buď analogické tomu ruskému, nebo by mohli nasadit tu brutální americkou variantu, rozhodně to tam vysbírají, většina se prostě bude věnovat normální práci, když jim přestanou neziskovky platit z USA a EU.
Budou mít na rozdíl od nás benzín, auta, plyn, uhlí, průmysl, kosmodrom…

Update 9.1.
Ne snad že by se vývoj zvrátil, to ne, co jsem napsal výše, v podstatě platí. Přesto se stalo něco, co jsem neočekával:
1. Baťka Lukáš zavolal Nazarbejvovi
2. Nazarbajev prohlásil, že podporuje Tokajeva
3. Kazašská moc pochytala pár lidí z klanu a organizátory, část pustila, část si nechala pod zámkem – organizované ozbrojené skupiny začaly dostávat těžce na prdel, jakoby už byla iniciativa a insider informace na straně státní moci.
4. Británie se chystá ukrást osobní majetek lidí kolem Nazarbajeva, včetně jeho samotného a rodiny- říkají tomu sankce a blokování aktiv. Jde ale o to, že prostě označí skupinu lidí, zjistí jejich majetek, na který mohou dosáhnout a ten jim zabaví. Asi jako když se Británie kdysi domluvila s Hitlerem na tom, že se šábnou o část Československého zlata, tenkrát uloženého v Británii.

Čímpak si Nazarbajev zasloužil takovou nenávist od Britů přesně v době, kdy ztratil poslední zbytky moci? Pročpak Britové nenasadí podobné loupeživé sankce proti tomu, kdo dnes vládne? Co udělal jejich Nazarbajev za chybu… kromě toho, že vyváděl nakradený majetek z Kazachstánu do dominií pod kontrolou Británie a ostatních podobných loupeživých zemí?
Zdá se, že Nazarbajev šel chvíli cestou Janukovyče. Za jeho vlády se v Kazachstánu zorganizovaly uskupení, které měly někomu posloužit, ale které nejen že byly aktivovány neefektivně, ale nejspíš k nim teď vydal klíčky .. tak já si vysvětluju tu britskou hysterii vůči němu v době, kdy už nemá moc. Nevadil jim, když kradl, když budoval chanát .. nic z toho, vadí až teď, když moc ztratil.

Myslím, že to s napětím a obavami sledují i ostatní, kteří spojili svoji kariéru se zájmy zemí jako je Británie. Včetně ruských oligarchů a vyššího úřednictva.

Update 12.1.
Tokajev vystoupil na oficiálním zasedání a řekl asi následující:

– operace je ukončena. Síly ODKB se během pár dní začnou vracet domů a celá operace odchodu vojsk bude ukončena za asi 10 dní
… Tedy jak jsem psal, spojenecké síly nebyly nutné operativně. Ony navíc byly použity k ochraně strategických objektů a demonstraci síly, prakticky se nedostaly do kontaktu s obyvateli. To bylo důležité kvůli omezení provokací.

– Ocenil práci části silových stuktur, u části (těch co měli předcházet takovým událostem) měl výhrady k jejich práci a bude potřeba jejich reorganizace.
.. no ano, i tam mají svoje plukovníky a desátníky, kteří pracují pro jiného zadavatele. Tady si dával Tokajev sakra pozor, aby nejmenoval Nazarbajeva a jeho nejbližší okruh. Je vidět, spolu s přihlášením se Nazarbajeva k Tokajevovi, že proběhla dohoda, o které jsem psal dřív.

– Vyhlásil ustanovení jakéhosi Národního fondu. Do tohoto fondu budou mít možnost vložit část svého majetku ti bohatí, kteří k němu přišli za poslední roky.
…. Opět nejmenoval nikoho jmenovitě, ale je to jasný vzkaz. Mimochodem, vzpomínáte, jak nutil Putin svoje oligarchy opustit politiku a podělit se pár procenty s obyvatelstvem?

– Regiony na západě a jihu, kde vypukly násilnosti, se vyznačují velkou porodností, malou vzdělaností a velkou nezaměstnaností. Oznámil reformy, infrastrukturní projekty a reformu školství. A udržet inflaci do 4 procent (to je, co?)
.. K tomu školství … odklon od obskurních ideologikco-politických pseudonauk k přírodním vědám a technice. Ano, i Kazachstán byl napaden tímto pokrokářstvím, i když jistě ne v té sorosovsko-eurobolševické míře jako naše země.

Takže jak jsem psal, Kazachstán bude mít auta, bude mít inženýry, kteří je budou umět vyrobit, budou mít továrny, kde se budou dát vyrábět, budou mít benzín, naftu, plyn a uhlí, budou mít elektřinu a školství, které tyhle profese dodá. Asi to nebude hned, přece jen ze sorosovského svrabu to chvilku trvá a zlikvidované obory se těžko obnovují, ale součástí plánu je založení filiálek vysokých škol s dobrou pověstí a výsledky v oborech přírodních věd a techniky.

Takže já bych budoucnost Kazachstánu, neviděl vůbec v negativním světle – na rozdíl od nás.